Документ
Коментар
КМУ постановою від 02.06.2023 р. № 553 (Постанова № 553) затвердив Порядок надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю (Порядок № 553), вніс зміни до постанови КМУ від 31.01.2007 р. № 70 «Деякі питання реалізації норм Законів України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та «Про зайнятість населення» (Постанова № 70) та до Положення про Державну службу України з питань праці, затверджене постановою КМУ від 11.02.2015 р. № 96 (Положення № 96), а також визнав такими що втратили чинність окремі норми деяких постанов КМУ.
1. Нормами Порядку № 553 встановлено, що роботодавець (підприємство, установа, організація, фізична особа, яка використовує найману працю) з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників з інвалідністю та/або з дати відкриття вакансій, на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, інформує центр зайнятості за його місцезнаходженням шляхом подання форми № 3-ПН1.
1 Йдеться про форму звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», у додатку до якої наведено «Відомості про вакансію(ї)» (див. коментар до наказу Мінекономіки України від 12.04.2022 р. № 827-22 «Про затвердження форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання»).
Інформація, необхідна для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, може надаватися роботодавцем центру зайнятості:
Роботодавець подає до центру зайнятості первину інформацію (подається з метою інформування про наявність потреби у працевлаштуванні осіб з інвалідністю) та уточнювальну інформацію (подається в разі потреби на заміну первинної та містить уточнення характеристик вакансій, зокрема умов праці, розміру заробітної плати, вимог до кандидатів). В уточнювальній інформації не можуть бути змінені дані щодо кількості вакансій та професійної назви робіт (професії/посади).
Роботодавець може повідомити центру зайнятості про закриття вакансій шляхом надсилання відповідної інформації:
Нагадаємо, Законом № 26822 було скасовано обов’язок роботодавців подавати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд) звіт за формою № 10-ПОІ3 (про ці та інші нововведення див. коментар).
2 Закон України від 18.10.2022 р. № 2682-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю».
3 Тут і далі йдеться про форму Звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю (форма № 10-ПОІ (річна) затверджена наказом Мінсоцполітики України від 27.08.2020 р. № 591 «Про затвердження форми звітності № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю» та Інструкції щодо її заповнення»).
2. Новою редакцією п.2 Порядку контролю4 встановлено, що предметом проведення перевірки є виконання суб’єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування. Попередньою редакцією цієї норми передбачалось, що предметом проведення перевірки є реєстрація суб’єктів господарювання у відділеннях Фонду, подання суб’єктами господарювання до відділень Фонду звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю та виконання суб’єктами господарювання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
4 Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування ((це нова назва Порядку, після внесення змін), раніше документ мав назву – Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю), затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70, у редакції постанови КМУ від 05.06.2019 р. № 466.
Відкориговано дві підстави для проведення позапланової перевірки роботодавців (у новій редакції викладено абзаци п’ятий, шостий п.9 Порядку контролю). Зокрема, тепер такі перевірки проводяться:
Змінами, внесеними до абзацу шостого п.12 Порядку контролю встановлено, що суб’єкт господарювання зобов’язаний надавати посадовій особі Держпраці України, її територіального органу для ознайомлення і перевірки інформацію про попит на робочу силу (вакансії) (тобто форму № 3-ПН).
Виключено абзац другий п.2 Порядку сплати5, яким було передбачено, що обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженим Мінсоцполітики України (тобто звіту за формою № 10-ПОІ).
5 Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70.
Відповідно до змін, внесених до пп.11 п.4 Положення № 96, Держпраці України більше не здійснює перевірку обов’язку роботодавців щодо реєстрації у Фонді, подання звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю.
3. Постановою № 553 визнано такими, що втратили чинність нормативно-правові акти, які були затверджені Постановою № 70:
Постанова № 553 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 9 червня 2023 року6.
6 Постанову № 553 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 09.06.2023 р. № 115.