Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 17.05.2023 р. № 256 (Наказ № 256) затвердив зміни до форм:
Водночас внесено зміни і до:
Звертаємо увагу, що ці зміни, як і попередні, затверджені наказом Мінфіну України від 28.12.2022 р. № 463 (див. коментар), теж мають «технічний» характер, але зупинимося на них детальніше.
1. У формі податкової накладної примітку 4 до рядків «Постачальник (продавець)» та «Отримувач (покупець)» викладено у новій редакції: «серію (за наявності) та номер паспорта зазначають громадяни України, до паспортів яких внесена відмітка, що свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта». Аналогічних змін зазнав і зміст коду 4 примітки 5. Тобто про релігійні переконання фізичної особи вже не йдеться, але суть залишається такою як і була раніше.
2. Законом України від 12.01.2023 р. № 2881-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану» підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ1 було доповнено п.91, яким встановлено, що «до припинення чи скасування воєнного або надзвичайного стану в Україні оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких відповідно до статті 191 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом». Платник податку з метою вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, зобов'язаний скласти податкову накладну (за ставкою податку, визначеною для операцій з постачання таких товарів на митній території України) та зареєструвати її в ЄРПН до дати подання митної декларації для митного оформлення такої операції (абзац другий пп.91.2 п.91 ПКУ).
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Змінами, внесеними до Порядку заповнення податкової накладної, урегульовано заповнення такої податкової накладної, зокрема, в її верхній лівій частині в рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» проставляється відмітка «X» і зазначається тип причини невидачі покупцю «22».
Водночас розділ з інформацією про покупця заповнюється таким чином:
Проте змінами до Порядку заповнення податкової накладної не визначено ні дату складання такої податкової накладної, ні курс НБУ для визначення платником податку бази оподаткування ПДВ. Як зазначено вище платник податку з метою вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, зобов'язаний скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну до дати подання митної декларації для митного оформлення. Тобто дата складання податкової накладної і дата митного оформлення товарів не співпадають, відповідно, офіційні курси НБУ на ці дати також можуть бути різними.
3. Підпункт 3 п.16 Порядку заповнення податкової накладної доповнено новим абзацом шостим, відповідно до якого «у податковій накладній, яка складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, зазначаються одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні митної декларації на такі товари». В цілому без змін, нічого нового, оскільки при здійсненні експортних операцій дата складання податкової накладної – це дата митного оформлення товарів, відповідно показники в податковій накладній, в тому числі одиниці виміру товарів, мають бути тотожними показникам та одиницям виміру товарів із митної декларації.
4. До різних пунктів/підпунктів Порядку заповнення податкової накладної Наказом № 256 внесено інші правки, так би мовити, «технічні». Наприклад, слова «на поточний рахунок» замінено словами «на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг». Тобто враховано зміни, внесені до ПКУ Законом № 28882 (див. коментар).
2 Закон України від 12.01.2023 р. № 2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг».
1. У декларації з ПДВ та в уточнюючому розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок назву рядка 20.2.1 викладено в новій редакції: «на рахунок платника у банку/небанківському надавачу платіжних послуг». Отже, Наказом № 256 враховано зміни до п.200.4 ст.200 ПКУ, внесені Законом № 2888. На сьогодні бюджетне відшкодування ПДВ можливе як на поточний банківський рахунок платника податку, так і на рахунок, відкритий у небанківського надавача платіжних послуг.
2. У додатку Д2 до декларації з ПДВ після таблиці 1 з’явилася нова примітка щодо порядку розшифровки від’ємного значення: «графи 2 – 4 таблиці 1 заповнюються у хронологічному порядку виникнення сум від'ємного значення, починаючи зі звітного (податкового) періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний (податковий) період) (рядок 1), та закінчуючи найбільш давнім звітним (податковим) періодом». Загалом нічого нового, податківці і раніше рекомендували платникам податку так робити при розшифровці від’ємного значення із рядка 21 декларації.
3. Додаток Д4 до декларації з ПДВ викладено у новій редакції, яка в порівнянні із попередньою редакцією, суттєвих змін не містить. Зміни переважно «технічного» характеру і пов’язані із змінами, внесеними до ПКУ Законом № 2888, оскільки як бюджетне відшкодування так і повернення коштів з електронного рахунку наразі можна здійснювати або на поточний банківський рахунок, або на рахунок платника в небанківському надавачу платіжних послуг.
4. У додатку Д5 до декларації з ПДВ таблицю 2 та примітки до неї викладено у новій редакції. Зокрема додано виноску «**» до графи 4, відповідно до якої «у графі 4 зазначається сума податку на додану вартість, несплачена до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги. У разі, якщо така сума має від'ємне значення, графа 4 не заповнюється».
5. Незначних змін зазнав і додаток Д7 до декларації з ПДВ, зокрема, виключено слова «товарних чеків або інших розрахункових». Але їх виключення ні на що не впливає. Якщо платник ПДВ вирішить поскаржитися на свого контрагента за порушення ним строків реєстрації податкової накладної в ЄРПН або за неправильні обов’язкові реквізити в податковій накладній, то разом із цим додатком до декларації – скаргою на контрагента слід подати копії документів, що підтверджують факт сплати податку при придбанні товарів/послуг або факт отримання товарів/послуг. Такими документами можуть бути в тому числі і товарні чеки або інші розрахункові документи.
6. Під час заповнення декларації з ПДВ та додатків до неї особа, відповідальна за їх складання, має зазначати реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта, до якого внесена відмітка, що свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Тобто, як із форми податкової накладної, так і із форми ПДВ-звітності виключено згадку щодо релігійних переконань фізичної особи.
7. Аналогічно до змін, які внесено до Порядку заповнення податкової накладної, у Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість слова «найменування банку, в якому відкритий такий рахунок» замінено словами «найменування банку/небанківського надавача платіжних послуг, у якому відкритий такий рахунок», а слова «на рахунок платника у банку» замінено словами «на рахунок платника у банку/небанківському надавачу платіжних послуг». Усі ці зміни є наслідком внесення змін до ПКУ Законом № 2888.
8. Незначні зміни внесено і до порядку самостійного виправлення помилок шляхом подання уточнюючого розрахунку. Зокрема, в п.8 розділу VI Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість зазначено, що виправлення помилок у додатках до декларації здійснюється в такому порядку: у рядку, що уточнюється, зазначають помилковий показник зі знаком «-», а в наступному за ним рядку – правильний (виправлений) показник.
Наказ № 256 набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування (п.3 Наказу № 256)3. Формально, починаючи саме з дати набрання чинності цим наказом реєстрація податкових накладних в ЄРПН має здійснюватися вже за зміненою формою. Щодо оновлених форм декларації з ПДВ та додатків до неї, то вперше їх необхідно подавати починаючи з періоду, що настає за періодом в якому їх оприлюднено (п.46.6 ст.46 ПКУ). Якщо Наказ № 256 офіційно буде опубліковано до кінця липня, то податкову декларацію з урахуванням внесених до неї змін перший раз платники ПДВ будуть подавати починаючи зі звітності за серпень 2023 року.
3 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 256 офіційно не опубліковано.