Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 04.08.2023 р. № 3323-04/40119-06 надало органам державної влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям, підприємствам та іншим суб’єктам сфери публічних закупівель узагальнену відповідь рекомендаційного характеру щодо застосування законодавства у сфері закупівель.
Постанова КМУ від 04.07.2023 р. № 677 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань публічних закупівель» (Постанова № 677) (див. коментар), яка набрала чинності 06.07.2023 р., внесла зміни до:
Частина положень Постанови № 677 набирають чинності з 01.09.2023 р.
Отже, з 06.07.2023 р. набули чинності положення, які стосуються механізму розрахунку розміру плати за користування електронним каталогом, що розраховується відсотково від ціни пропозиції переможця відбору, з яким укладається договір та розміру плати за доступ до електронної системи закупівель через онлайн-сервіси, які мають визначатися з урахуванням податку на додану вартість.
Із 01.09.2023 р. набирають чинності положення, якими визначено оновлений порядок здійснення замовниками закупівель через електронний каталог, а саме виключно шляхом оголошення в електронному каталозі через електронну систему закупівель запиту пропозицій постачальників, незалежно від вартості закупівлі, через заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про найменування, очікувану вартість, кількість, строк, місце, спосіб поставки товару, умови його оплати та кінцевий строк подання постачальником ціни пропозиції. При цьому запит пропозицій постачальників повинен містити проект договору з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов.
Запит пропозицій постачальників вважається таким, що не відбувся за умови, якщо не було подано жодної ціни пропозиції або замовником усі подані пропозиції постачальників були відхилені з визначених Порядком № 822 підстав.
Також розширено перелік підстав для відхилення заявки учасника адміністратором електронного каталогу та відхилення заявки учасника походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь. Крім цього, для узгодження зі зміненими нормами Порядку № 822 внесено зміни до п.12 Особливостей № 1178 та визначено умови закупівлі товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. грн; не перевищує 500 тис. грн; дорівнює або перевищує 500 тис. грн.
Постановою КМУ від 07.07.2023 р. № 686 «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (Постанова № 686; див. коментар), яка набула чинності 11.07.2023 р., доповнено Особливості № 1178 п.111, відповідно до якого при закупівлі лікарських засобів та медичних виробів за переліком згідно з додатком, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн, що здійснюють заклади охорони здоров’я або структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, здійснюються з використанням електронного каталогу відповідно до Порядку № 822, з урахуванням положень Особливостей № 1178.
У випадку, коли закупівля з використанням електронного каталогу шляхом запиту ціни пропозицій постачальників не відбулася, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями № 1178, не збільшуючи при цьому очікувану вартість закупівлі, або повторно шляхом запиту ціни пропозицій постачальників в електронному каталозі у відповідності до Порядку № 822 з урахуванням Особливостей № 1178.
Також фахівці Мінекономіки України звертають увагу на п.5 Особливостей № 1178, який забороняє придбання замовниками товарів, робіт і послуг та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару) (крім випадків, передбачених п.9 і 13 Особливостей № 1178).
Закупівлі лікарських засобів та медичних виробів, які не внесені до Переліку згідно з додатком до Особливостей № 1178, вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, здійснюються у відповідності до п.10 Особливостей № 1178, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до Порядку № 822.
Відповідно до п.2 Постанови № 686 закупівлі лікарських засобів та медичних виробів, що розпочаті до набрання нею чинності, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.
У листі наголошується на необхідності звертатися з питань формування та супроводження електронного каталогу в електронній системі закупівель до ДП «Медичні закупівлі України», яке відповідно до постанови КМУ від 11.10.2021 р. № 1093 визначено централізованою закупівельною організацією (ЦЗО).
Визначення ЦЗО, їх права та обов’язки наведено в Законі України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (Закон про закупівлі).
Поряд з цим особливості створення та діяльності ЦЗО затверджено постановою КМУ від 27.12.2018 р. № 1216 «Про Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій».
Згідно з постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 ЦЗО, у тому числі утворені під час дії правового режиму воєнного стану в Україні, організовують і проводять в інтересах замовників процедури закупівлі відкриті торги відповідно до Особливостей № 1178 та закупівлі за рамковими угодами відповідно до умов, визначених Законом про закупівлі, а також можуть формувати та супроводжувати електронний каталог відповідно до Порядку № 822.
Отже, внесені Постановою № 686 зміни стосуються суб’єктів, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій при здійсненні безпосередньо ними закупівель лікарських засобів та медичних виробів за переліком згідно з додатком, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн з використанням електронного каталогу.
Натомість основні функції ЦЗО визначені п.19 Особливостей № 1216, передбачають саме проведення тендерів та закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників, які зобов’язані здійснювати визначені для них відповідним рішенням у встановленому порядку закупівлі через таку ЦЗО.
Тож, ЦЗО, які зобов’язані відповідним рішенням здійснювати обов’язкові закупівлі для певного переліку замовників за визначеним переліком товарів та/або послуг, здійснюють такі закупівлі у спосіб, передбачений Законом про закупівлі та Особливостями № 1178, а саме шляхом проведення в інтересах визначених замовників процедури закупівлі відкриті торги відповідно до постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 та закупівлі за рамковими угодами відповідно до умов, визначених Законом про закупівлі.