Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 24 серпня 2023 року1 нагадала, що 1 серпня 2023 року п.2 ст.3 Закону про РРО2 було доповнено новою нормою (зміни внесено Законом № 32193, див. коментар), згідно з якою фізичні особи – підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, при продажу товарів4 або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
3 Закон України від 30.06.2023 р. № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
4 Крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Отже, відтепер чітко визначені категорії продавців, які при продажу товару або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.
У зв’язку з цим, виникає низка питань щодо вигляду такого спрощеного чеку; щодо правильного зазначення групи товарів та де брати назву такої групи, якщо виникають сумніви.
При зазначенні назви товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність товару (послуги) до товарної групи чи послуги, у випадку виникнення сумнівів щодо правильності віднесення певних товарів до певних груп податківці рекомендують використовувати Державний класифікатор продукції та послуг5 та зазначати товар (послугу), який класифікується за назвою «Групи» замість відображення конкретної позиції.
Така можливість встановлена зазначеною нормою Закону про РРО та не потребує створення нової форми фіскального касового чека. Форма такого чека визначена в додатку 1 до Положення № 136.
При зазначенні назви товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність товару (послуги) до товарної групи чи послуги, який класифікується за назвою «Групи», замість відображення конкретної позиції можна, наприклад, зазначати:
Нагадаємо, раніше ДПС України нагадувала про відновлення відповідальності за порушення вимог Закону про РРО (див. коментар до інформаційного повідомлення від 8 серпня 2023 року).