Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 09.08.2023 р. № 3303-IX1 (Закон № 3303) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо адміністрування акцизного податку та до інших законодавчих актів щодо спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції.
1 Щодо цього Закону див. також інформаційне повідомлення ДПС України від 4 вересня 2023 року.
Розглянемо головні з них.
1. Підпункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ викладено у новій редакції. Встановлено, що ця нова редакція застосовується з 1 серпня 2023 року (див. останній абзац пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Зокрема, новими нормами встановлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання обов’язків щодо (див. нові абзаци шостий, сьомий пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ):
2 Тут і далі йдеться про Єдиний реєстр акцизних накладних.
У разі звільнення платника податків від відповідальності з визначених вище підстав, податкові повідомлення-рішення, якими були визначені йому штрафні (фінансові) санкції та/або пеня за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, вважаються скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності Законом № 28363 (тобто з 3 січня 2023 року, див. коментар)4.
3 Закон України від 13.12.2022 р. № 2836-XI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України».
4 Ймовірно, що в абзаці одинадцятому пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ (у редакції Закону № 3303) йдеться про абзаци четвертий – десятий цієї норми, адже у новій редакції пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ поміж абзаців п’ятим та шостим було додано ще два нові абзаци (які наведено вище у цьому коментарі, а саме щодо реєстрації в ЄРАН акцизних накладних/розрахунків коригування, та щодо подання оформлених з дотриманням порядку, встановленого ст.230 ПКУ, електронних документів). Так саме в абзаці дванадцятому та тринадцятому цієї норми повинна бути згадка про абзац восьмий (щодо подання звітності), а не шостий (щодо реєстрації в ЄРАН акцизних накладних/розрахунків коригування).
Встановлено також, що платники акцизного податку протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей5, зобов’язані (див. нові абзаци п’ятнадцятий – сімнадцятий пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ):
5 Тут і далі йдеться про відновлення певних можливостей платника податку виконувати свої податкові обов’язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків (абзац чотирнадцятий пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки після припинення або скасування воєнного стану в Україні, зобов’язані протягом 6 місяців після такого припинення або скасування (нові абзаци вісімнадцятий – двадцятий пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ):
2. Відповідно до оновленого пп.291.51.2 ст.291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку IV групи суб’єкти господарювання, що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства, які експортуються цими підприємствами, вин виноградних, вин плодово-ягідних та/або напоїв медових, вироблених та розлитих у споживчу тару малими виробництвами виноробної продукції6 з виноматеріалів виключно власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів, ягід, винограду, меду власного виробництва та/або придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що такі придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження, а також крім електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (за умови, що дохід від реалізації такої енергії не перевищує 25% доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) такого суб’єкта господарювання).
6 Малі виробництва виноробної продукції – це суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють за повним технологічним циклом виробництво та розлив у споживчу тару алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), що не перевищує 10 тис. декалітрів за календарний рік, з виноматеріалів власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених та/або придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження (ст.1 Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»).
3. Внесено також зміни до таких законодавчих актів України:
7 Про зміни до цього Закону див. інформацію від 4 вересня 2023 року, розміщену на офіційному вебпорталі ДПС України.
8 Державна підтримка надається суб’єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою ст.55 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV (частина перша ст.12 Закону України від 22.03.2012 р. № 4618-VI «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні»).
Закон № 3303 набирав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 3 вересня 2023 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3303)9.
9 Закон № 3303 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 02.09.2023 р. № 177.