Документ
Коментар
ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 11.09.2023 р. № 2945/ІПК/99-00-04-03-01-06 роз’яснила порядок складання форми № 20-ОПП1 та відповідальність за її неподання (несвоєчасне подання).
1 Тут і далі йдеться про Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форму № 20-ОПП наведено в додатку 10 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588, у редакції наказу Мінфіну України від 22.04.2014 р. № 462).
У формі 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
Під час надання форми 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування. Водночас, такий принцип не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера.
Форма 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, до органу ДПС за основним місцем обліку платника податків (п.8.4 розділу VIII Порядку № 15882).
Отже, платник податків зобов’язаний подавати форму 20-ОПП кожного разу після реєстрації, створення чи відкриття нових об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.
Відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах встановлена ст.117 ПКУ3.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Згідно з п.117.1 ст.117 ПКУ неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 грн, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 1020 грн.
У разі не усунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 680 грн, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 2040 грн.
Форма 20-ОПП не підпадає під визначення податкової звітності (не є податковою декларацією) та не є предметом камеральної перевірки. Законодавством не передбачено встановлення факту неподання (несвоєчасного подання) форми № 20-ОПП під час проведення камеральної перевірки.
Факт неподання (несвоєчасного подання) форми № 20-ОПП можливо встановити лише шляхом проведення документальної (планової або позапланової; виїзної або невиїзної) або фактичної перевірок.
Додамо, що у своєму іншому роз’ясненні ДПС України4 нагадала про пп.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, який визначав окремі особливості зупинення перебігу строків на період до припинення або скасування воєнного стану на території України. Відповідно до цієї норми відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (у тому числі за неподання (несвоєчасне подання) форми № 20-ОПП, форми № 1-ОПП5, форми № 5-ОПП6, форми № 1-ОПН7) не застосовувалася.
4 Див. відповідь на запитання, чи застосовується відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (у тому числі за неподання/ несвоєчасне подання) повідомлення за формою № 20-ОПП, заяв за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП та № 1-ОПН з 01.08.2023, яку розміщено у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС України.
5 Тут і далі йдеться про Заяву (для юридичних осіб та відокремлених підрозділів) (форму № 1-ОПП наведено в додатку 5 до Порядку № 1588).
6 Тут і далі йдеться про Заяву (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) (форму № 5-ОПП наведено в додатку 8 до Порядку № 1588).
7 Тут і далі йдеться про Заяву нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) (форму № 1-ОПН наведено в додатку 6 до Порядку № 1588).
Згідно з вимогами Закону № 32198 (див. коментар щодо відновлення перебігу строків) з 1 серпня 2023 року для платників податків та контролюючих органів відновлено перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
8 Закон України від 30.06.2023 р. № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Отже, з 1 серпня 2023 року відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах (у тому числі за неподання (несвоєчасне подання) форми № 20-ОПП, форми № 1-ОПП, форми № 5-ОПП, форми № 1-ОПН), передбачена п.117.1 ст.117 ПКУ, застосовується.