Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 22 грудня 2023 року1 поінформувала про численні факти використання незадекларованої праці.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
Територіальними органами ДПС протягом листопада – грудня 2023 року встановлено численні факти провадження діяльності без належного оформлення трудових відносин, а саме:
За порушення законодавства про працю можуть бути застосовані різні види санкцій, залежно від характеру і наслідків порушення, а також від суб’єкта господарювання, який його скоїв.
Наприклад, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час або за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві, та виплати зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків на юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, накладається штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження. За вчинення такого порушення повторно протягом двох років з дня виявлення порушення накладається штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення (ст.265 КЗпП2)3.
2 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
3 У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені ст.265 КЗпП, не застосовуються (частина третя ст.16 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Нагадаємо, що ст.8 Закону про Держбюджет – 20244 мінімальну заробітну плату на 2024 рік встановлено у місячному розмірі – 7100 грн (з 1 січня по 31 березня) та 8000 грн (з 1 квітня по 31 грудня). Відповідно зазначені штрафи становитимуть 71 тис. грн/213 тис. грн (з 1 січня по 31 березня) та 80 тис. грн/240 тис. грн (з 1 квітня по 31 грудня) за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
4 Закон України від 09.11.2023 р. № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (див. коментар до цього Закону).