Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 13.02.2024 р. № 33-11/85 надало роз’яснення для суб’єктів сфери оборонних закупівель у зв’язку із внесенням змін до Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою КМУ від 11.11.2022 р. № 1275 (Особливості № 1275; додатково див. коментар до Постанови КМУ від 01.02.2024 р. № 122 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275).
1. Щодо розмежування регулювання оборонних закупівель.
Особливості № 1275 розмежовують порядок здійснення оборонних закупівель по двом категоріям:
Відповідно до п.8 Особливостей № 1275 держзамовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, у разі коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн грн в електронній системі закупівель (далі – ЕСЗ) в один із таких способів:
1. У порядку проведення відкритих торгів, що визначений Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 (Особливості № 1178; додатково див. коментар до постанови КМУ від 07.11.2023 р. № 1205 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 і від 25 квітня 2023 р. № 382»).
2. У порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом про публічні закупівлі1, з урахуванням положень, визначених Особливостями № 1275.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
3. У порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 р. № 822.
4. Шляхом застосування рамкової угоди відповідно до Особливостей № 1275.
Зазначені норми не розповсюджуються на закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спецтехніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд. Ці закупівлі врегульовано відповідним розділом Особливостей № 1275.
Отже, закупівлі товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки у випадку перевищення вартісних порогів визначених п.8 Особливостей № 1275 здійснюються в ЕСЗ, відповідно до способів закупівель передбачених п.8 Особливостей № 1275, крім випадків передбачених п.9 Особливостей № 1275.
При здійсненні закупівель озброєння, військової та спецтехніки, ракет і боєприпасів та їх складових частин, а також послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, такі закупівлі здійснюють без застосування видів (процедур) закупівель визначених Законом про оборонні закупівлі2 та Законом про публічні закупівлі в порядку визначеному держзамовником відповідно до вимог п.43 – 49 Особливостей № 1275.
2 Закон України від 17.07.2020 р. № 808-IX «Про оборонні закупівлі».
2. Щодо укладання державних контрактів (договорів) державними замовниками без проведення закупівель в ЕСЗ.
Згідно з п.9 Особливостей № 1275 придбання державними замовниками товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, у разі коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн грн (крім, зокрема, закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів) без проведення закупівель в ЕСЗ допускається:
Отже, держзамовник має право здійснювати закупівлі без використання ЕСЗ та конкурентних видів (способів) закупівель визначених п.8 Особливостей № 1275 шляхом укладання прямого державного контракту (договору) за наявності підстав, виключний перелік яких передбачений п.13 Особливостей № 1178 або, у випадку проведення спрощеної закупівлі – у разі відміни спрощеної закупівлі через відсутність учасників.
У випадку укладання прямого державного контракту (договору) відповідно до п.9 Особливостей № 1275, такі особливості не встановлюють окремих вимог щодо порядку формування вартості такого державного контракту (договору) або обмеження розміру постачальницької винагороди (прибутку), необхідності та умов її (винагороди) підтвердження тощо.
3. Щодо усунення невідповідностей при проведенні закупівель із застосуванням спрощених закупівель визначених ст.3 Закону про публічні закупівлі.
Абзацом шостим п.8 Особливостей № 1275 передбачено, що у разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом про публічні закупівлі, держзамовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через ЕСЗ уточнених або нових документів в ЕСЗ протягом 24 годин з моменту розміщення держзамовником в ЕСЗ повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в п.43 Особливостей № 1178.
Державний замовник не може розміщувати повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз.
У разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності, держзамовник відхиляє пропозицію учасника.
Зазначений порядок виправлення невідповідностей в інформації та/або документах не передбачає права держзамовника на продовження строку розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі.
При цьому можливість надання держзамовником відповідної вимоги про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції, реалізовано в ЕСЗ.
4. Щодо внесення змін до істотних умов державних договорів (контрактів).
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до п.8 Особливостей № 1275 (із застосування ЕСЗ шляхом застосування конкурентних процедур (способів) закупівель), а також у випадку укладання прямого державного контракту (договору) відповідно до п.9 Особливостей № 1275 не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків визначених п.19 Особливостей № 1178 (абзац десятий п.8 та абзац другий п.9 Особливостей № 1275).
При укладанні державного контракту (договору) на закупівлі, зокрема, озброєння, військової і спецтехніки відповідно до п.43 – 49 Особливостей № 1275 виключні підстави для внесення змін до державного контракту (договору) визначені п.48 Особливостей № 1275.
5. Щодо планування закупівель та звітування про здійснені закупівлі.
Закупівлі, визначені п.8 і п.9 Особливостей № 1275, не включаються до річного плану закупівель згідно з абзацом першим п.10 Особливостей № 1275.
У випадку укладання держзамовником прямого договору без використання ЕСЗ, відповідно до абзацу першого п.9 Особливостей № 1275, а також при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженернотехнічних і фортифікаційних споруд, відповідно до п.43 – 49 Особливостей № 1275, держзамовник зобов’язаний розмістити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ відповідно до вимог та строків визначених частиною четвертою та п’ятою ст.30 Закону про оборонні закупівлі.
Не підлягає звітуванню інформація про укладені державні контракти (договори) про закупівлі, зокрема, озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спецтехніки, боєприпасів, що становлять державну таємницю.
Водночас у разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, укладеного без використання ЕСЗ, щодо інформації, визначеної абзацом першим частини п’ятої ст.30 Закону про оборонні закупівлі, держзамовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює повідомлення про внесення змін до істотних умов такого договору (абзац другий частини п’ятої ст.30 Закону про оборонні закупівлі).
6. Щодо проведення закупівель із використанням рамкової угоди.
Особливостями № 1275, зокрема, абзацом п’ятим п.8, запроваджено вимоги щодо проведення закупівель із застосуванням рамкової угоди, що є альтернативним способом закупівлі при здійсненні закупівлі держзамовником товарів, робіт та послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
При цьому застосування рамкової угоди може здійснюватися обмеженим колом держзамовників, а саме ДП Міноборони України «Агенція закупівель у сфері оборони» та департаментом забезпечення Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації.