Документ
Коментар
НБУ в інформаційному повідомленні від 26 лютого 2024 року1 відзвітував щодо завершення розроблення та затвердження ключових нормативно-правових актів з регулювання ринку фінансових послуг відповідно до нового законодавства, ухваленого Верховною Радою України упродовж 2021–2023 років з метою фундаментального оновлення регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг, а саме:
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному Інтернет-представництві НБУ.
З метою реалізації положень нових законів НБУ прийнято ряд постанов щодо загальних питань, а також з питань:
2 Повний перелік нормативних актів оприлюднено на офіційному Інтернет-представництві НБУ.
Більшість положень нових актів введено в дію 1 січня 2024 року. Водночас учасники небанківського фінансового ринку мають піврічний перехідний період до 1 липня для приведення своєї діяльності у відповідність до нових вимог.
Окремо звертаємо увагу на низку нормативно-правових актів НБУ з питань регулювання фінансових компаній та ломбардів, а також з загальних питань регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг, зокрема:
1. Положення про регулювання діяльності фінансових компаній, які мають право здійснювати діяльність з надання гарантій, затверджене постановою НБУ від 27.12.2023 р. № 191 (Положення № 191). Відповідно до п.3 Положення № 191 його нормами встановлюється порядок визначення регулятивного капиталу небанківського гаранта та обовʼязкові до виконання небанківськими гарантами пруденційні вимоги. До того ж згідно з п.3 Положення № 191 його дія поширюється на небанківських гарантів, крім Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві.
2. Положення про пруденційні вимоги до фінансових компаній, затверджене постановою НБУ від 27.12.2023 р. № 192 (Положення № 192). Це Положення встановлює пруденційні вимоги щодо достатності власного капіталу фінансової компанії та дотримання нормативу левериджу (п.3 Положення № 192). Вимоги цього документу поширюються на фінансові компанії, крім Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (п.4 Положення № 192).
3. Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затверджене постановою НБУ від 29.12.2023 р. № 199 (Положення № 199), яке стосується всіх надавачів фінансових послуг, крім банків та операторів платіжного ринку (п.3 Положення № 199). Відповідно до п.6 Положення № 199 це Положення визначає порядок та процедури авторизації діяльності осіб, які мають намір здійснювати / право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг, та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, включаючи, зокрема:
4. Положення про загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур, затверджене постановою НБУ від 29.12.2023 р. № 200 (Положення № 200), яке визначає:
5. Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами, затверджене постановою НБУ від 29.12.2023 р. № 202 (Положення № 202). Це Положення встановлює порядок ідентифікації контролером небанківської фінансової групи (НБУ небанківської фінансової групи, переважна діяльність у якій здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює НБУ); порядок визнання (припинення визнання) НБУ небанківської фінансової групи; критерії визначення підгруп у межах небанківської фінансової групи тощо (п.2 Положення № 200).