Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 28 березня 2024 року1 нагадала, що контрольованою іноземною компанією (КІК) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
Фізична особа (юридична особа) – резидент України зобов’язана повідомляти2 контролюючий орган про кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог ст.392 ПКУ3, а також в інших випадках, зазначених у пп.392.5.5 ст.392 ПКУ.
2 Форму Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення), а також Порядок його надсилання до контролюючого органу затверджено наказом Мінфіну України від 22.09.2021 р. № 512.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
З метою мінімізації помилок, що допускаються фізичними та юридичними особами, які подають Повідомлення, ДПС України поінформувала, що відповідно до алгоритму арифметично-логічної перевірки даних Повідомлення у розділі ІІІ «Інформація щодо набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі» всі рядки є обов’язковими для заповнення і можуть містити цифри і літери, як українські так і латинські. Отже, при заповненні поля рядка 12.3 «опосередковане володіння», у разі якщо розмір опосередкованого володіння становить нуль відсотків, у полі рядків 14 та 15 доцільно зазначити: «інформація відсутня», що свідчить про відсутність інформації.
До того ж контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт про КІК4 одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи5 для фізичних осіб – до 1 травня 2024 року. Юридичні особи повинні були вже подати такий звіт разом з податковою декларацією з податку на прибуток6 до 1 березня 2024 року (пп.392.5.2 ст.392 ПКУ).
4 Йдеться про Звіт про контрольовані іноземні компанії (форму затверджено наказом Мінфіну України від 25.08.2022 р. № 254).
5 Йдеться про Податкову декларацію про майновий стан і доходи (форму затверджено наказом Мінфіну України від 02.10.2015 р. № 859, в редакції наказу Мінфіну України від 17.05.2022 р. № 143).
6 Йдеться про Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, в редакції наказу Мінфіну України від 20.02.2023 р. № 101).
До Звіту про КІК в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік7. Ця фінансова звітність не підлягає апостилюванню, нотаріальному засвідченню та перекладу на українську мову8.
8 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання відповідної декларації, така контролююча особа подає Звіт про КІК за скороченою формою. Повний Звіт про КІК контролююча особа зобов’язана подати до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком (пп.392.5.4 ст.392 ПКУ).
Отже, якщо наприклад: у КІК встановлена дата початку фінансового року – 1 травня, дата завершення фінансового року – 30 квітня, алгоритм щодо надання Звітів про КІК наступний.
Для звітного (податкового) періоду 01.05.2022 – 30.04.2023 – Звіт про КІК за звітний період, що закінчився у 2023 році мав бути поданий одночасно з поданням податкової декларації з податку на прибуток за 2023 рік у термін не пізніше 29.02.2024 р. Якщо, контролююча особа не мала можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання податкової декларації з податку на прибуток за 2023 рік, то вона мала подати Звіт про КІК за скороченою формою в термін не пізніше 29.02.2024 р. Повний Звіт про КІК з копіями фінансової звітності КІК, що є невід’ємною частиною Звіту про КІК, має бути поданий до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, тобто в термін не пізніше 31.12.2024 р.9
9 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Відповідно до п.10 Порядку № 25410 у разі якщо платник податків виявив, що у раніше поданому Звіті про КІК / скороченому Звіті про КІК інформація надана не в повному обсязі або Звіт про КІК / скорочений Звіт про КІК містить помилки чи недоліки, такий платник податків має право подати:
Новий та уточнюючий звіти повинні містити повну інформацію про КІК за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту про КІК / скороченого Звіту про КІК (з позначкою «звітний»)11.
11 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.