Документ
Коментар
ГУ ПФУ у Вінницькій області в інформаційному повідомленні від 28 березня 2024 року1 надало відповідь на запитання, як у сформованому листку непрацездатності тепер можна змінити страхувальника.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на інформаційній сторінці вебпорталу ГУ ПФУ у Вінницькій області.
Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ. Інформація про трудові відносини працівника з тим чи іншим страхувальником ґрунтується на даних Реєстру застрахованих осіб, які надходять туди з джерел, передбачених ст.18 Закону № 24642, зокрема від ДПС України.
Тому, якщо на дату формування листка непрацездатності, роботодавцем не було подано повідомлення про прийняття на роботу працівника3, податковий розрахунок4, або допущені помилки в звітності, внаслідок чого листок непрацездатності не потрапив в електронний кабінет страхувальника, то після подання відповідного податкового розрахунку або повідомлення про прийняття на роботу працівника, можна направити до ПФУ запит щодо зміни страхувальника у вже сформованих листках непрацездатності.
3 Тут і далі йдеться про Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту (форму наведено у додатку до постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 413, у редакції постанови КМУ від 28.12.2021 р. № 1392; див. також коментар до постанови КМУ від 26.07.2022 р. № 835 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413»).
4 Тут і далі йдеться про Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форму затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4, у редакції наказу Мінфіну України від 02.03.2023 р. № 113 (див. також коментар до наказу Мінфіну України від 26.12.2023 р. № 720).
Для створення запиту в пункті меню «Листки непрацездатності» кабінету страхувальника додано кнопку «Запит на зміну страхувальника в ЛН після подання ПППР/звіту», при наведенні курсора, на яку, користувачу надається наступне інформаційне повідомлення: «Запит подається страхувальником по новоприйнятим працівникам, яким ЕЛН5 створено на попереднє місце роботи, в зв’язку з відсутністю інформації щодо нових трудових відносин. Запит направляється після подання Повідомлення про прийняття працівника на роботу (укладення гіг-контракту)/Звіту по ЄСВ, який підтверджує наявність нових трудових відносин на момент настання страхового випадку».
5 Тут і далі йдеться про електронний листок непрацездатності.
В екранній формі запиту слід заповнити необхідні дані:
Слід пам’ятати, що автоматично заповнюються системою такі відомості: номер запиту; дата формування запиту; код ЄДРПОУ (РНОКПП) страхувальника; найменування страхувальника/ПІБ. При створенні запиту також можна додати сканкопії документів.
Після внесення всіх необхідних даних та відправки запиту, він змінює статус на «Надіслано» та потрапляє на опрацювання до ПФУ.
Якщо в процесі опрацювання запиту в системі будуть наявні листки непрацездатності, які відповідатимуть умовам для такої заміни, буде прийнято рішення про заміну страхувальника. Після цього роботодавець зможе переглянути ці ЕЛН в електронному кабінеті в пункті меню «Листки непрацездатності» за параметром пошуку «Змінено страхувальника в ЕЛН за запитом».