Документ
Коментар
КМУ постановою від 02.04.2024 р. № 382 (Постанова № 382) вніс зміни до Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2016 р. № 166, у редакції постанови КМУ від 10.07.2019 р. № 704 (Порядок функціонування ЕСЗ № 166) та до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, у редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471 (Особливості № 1178; див. також коментар до постанови КМУ від 07.11.2023 р. № 1205 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 і від 25 квітня 2023 р. № 382»).
Серед змін, внесених до Порядку функціонування ЕСЗ № 166, виокремимо наступні.
1. Новою редакцією п.91 Порядку функціонування ЕСЗ № 166 уточнено, що у разі оприлюднення користувачем в ЕСЗ інформації з обмеженим доступом за зверненням замовника, який оприлюднив таку інформацію в електронній системі закупівель та/або який здійснює закупівлю, під час якої була оприлюднена така інформація іншим користувачем, адміністратор вчиняє дії в ЕСЗ з припинення публічного доступу до такої інформації на підставі рішення комісії про надання адміністраторові дозволу на припинення публічного доступу до інформації з обмеженим доступом, зокрема шляхом припинення публічного доступу до такої інформації про закупівлю.
2. Новою редакцією п.20 Порядку функціонування ЕСЗ № 166 визначено, що, у разі внесення змін до законодавства у сфері закупівель та/або прийняття нових нормативно-правових актів, та/або здійснення доопрацювання ЕСЗ оператор авторизованого електронного майданчика повинен у строк, визначений адміністратором, привести функціональні характеристики та можливості авторизованого електронного майданчика у відповідність з такими змінами та актами, а також з технічним завданням та/або стандартними сценаріями тестування. Строк для доопрацювання не може бути меншим, ніж п’ять робочих днів. У зв’язку з цим виключено пп.8 п.26 Порядку функціонування ЕСЗ № 166 щодо розгляду комісією звернень від адміністратора з питань функціонування ЕСЗ, у тому числі щодо необхідності здійснення адміністратором припинення публічного доступу до інформації в ЕСЗ.
3. Новим абзацом п.67 Порядку функціонування ЕСЗ № 166 передбачено реєстрацію і оприлюднення на веб-порталі Мінекономіки України звернення про зміну найменування та/або місцезнаходження оператора авторизованого електронного майданчика.
Щодо змін, внесених до Особливостей № 1178, зазначимо наступне.
1. Новою редакцією абзацу третього п.3 Особливостей № 1178 встановлено, що при здійсненні замовником закупівлі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товарів, визначених п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі1, вартість яких у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує вартісні межі, визначені абзацом першим п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі, закупівля таких робіт чи послуг здійснюється з урахуванням особливостей, установлених п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі. Тобто, при здійсненні таких закупівель застосовуються вимоги щодо ступеню локалізації виробництва.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
2. Новою редакцією п.7 Особливостей № 1178 визначено порядок створення, функціонування та фінансування централізованої закупівельної організації (далі – ЦЗО), що утворюється під час дії правового режиму воєнного стану в Україні та належить до сфери управління Агентства відновлення України, може здійснювати закупівлі послуг та/або робіт в інтересах замовників шляхом проведення відкритих торгів відповідно до Особливостей № 1178 та закупівель за рамковими угодами відповідно до умов, визначених Законом про публічні закупівлі. ЦЗО утворюється за рішенням КМУ. Проект рішення готується та подається Уповноваженим органом на підставі отриманого від Агентства відновлення України звернення про визначення ЦЗО. Виплата винагороди ЦЗО за організацію і проведення відкритих торгів та закупівель за рамковими угодами здійснюється замовником у разі, коли проведення відкритих торгів та закупівель за рамковими угодами в інтересах такого замовника зазначеною ЦЗО не є обов’язковим, у розмірі, визначеному в рішенні про створення ЦЗО, який не може перевищувати розмір, визначений п.17 додатка до постанови КМУ від 27.12.2018 р. № 1216 «Про особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій».
3. Змінами до абзацу першого п.111 Особливостей № 1178 передбачено, що у випадках, коли замовниками закупівлі лікарських засобів є заклади охорони здоров'я або структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, то такі лікарські засоби повинні бути обов’язково зареєстровані в Україні в установленому законом порядку.
4. Замовники можуть здійснювати публічні закупівлі товарів, послуг, робіт незалежно від їх вартості шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному Законом про публічні закупівлі для відкритих торгів, оголошення про проведення яких оприлюднюється відповідно до частини третьої ст.10 Закону про публічні закупівлі, та з урахуванням Особливостей № 1178 (Особливості № 1178 доповнено новим п.121).
5. Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в ЕСЗ відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки України від 11.06.2020 р. № 1082, та Особливостей № 1178 оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за 7 днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій (відповідні зміни внесено до п.24 Особливостей № 1178).
6. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі (п.28 Особливостей № 1178 доповнено новим абзацом).
7. Змінено строки для подання тендерних пропозицій. Відтепер, відповідно до нової редакції п.34 Особливостей № 1178, вони не можуть бути менше, ніж:
8. Новою редакцією п.54 Особливостей № 1178 передбачена можливість надання замовником роз’яснень не тільки щодо тендерної документації та внесення змін до неї, але й оголошення про проведення відкритих торгів.
9. Внесено зміни до розділу «Особливості здійснення процедур закупівлі послуг енергосервісу», зокрема, до п.69 стосовно базового річного рівня споживання паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг. Також новою редакцією п.70 Особливостей № 1178 передбачено, що у випадку, коли закупівля енергосервісу здійснюється шляхом укладення енергосервісного договору без застосування відкритих торгів, тендерна документація, енергосервісний договір повинні містити, крім складових, що визначені законодавством, базовий річний рівень споживання паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг в цілому за календарний рік та кожний місяць у натуральних показниках та у грошовій формі за цінами (тарифами), чинними на дату укладення енергосервісного договору.
10. У новій редакції викладено назву Додатку 1 до Особливостей № 1178. Відтепер у Переліку закупівель закладами охорони здоров’я, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій з використанням електронного каталогу лікарських засобів, зазначено, що останні повинні в установленому законом порядку бути зареєстровані в Україні.
Також п.2 Постанови № 382 встановлено, що закупівлі, розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності Постановою № 382.
Постанова № 382 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 9 квітня 2024 р.2
2 Постанову № 382 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 09.04.2024 р. № 72.