Документ
Коментар
ГУ ДПС у Тернопільській області в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо порядку виправлення самостійно виявлених помилок у декларації з туристичного збору2 (далі – декларація).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Тернопільській області.
2 Тут і далі йдеться про Податкову декларацію з туристичного збору (форму затверджено наказом Мінфіну України від 09.07.2015 р. № 636, у редакції наказу Мінфіну України від 30.11.2022 р. № 403; див. коментар до цього наказу).
Виправлення самостійно виявлених помилок платником туристичного збору за податковий період, що минув, здійснюється шляхом подання уточнюючої декларації з позначкою «Уточнююча», або у разі уточнення показників раніше поданої декларації у складі декларації з позначкою «Звітна» або «Звітна нова» за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені, та додатка до декларації. При цьому в заголовній частині декларації зазначається квартал, що уточнюється (поле 2.2 декларації та 1.2 додатка до декларації).
Декларація та додаток до неї подаються за кожний минулий податковий період, що уточнюється, окремо із заповненням рядків та розділів з урахуванням приміток.
При коригуванні податкового зобов’язання з туристичного збору, уточнення (виправлення) сум туристичного збору при самостійному виявленні помилок за минулий податковий період заповнюються рядки 4 – 8 розділу І «Розрахунок податкового зобов’язання» додатка до декларації. По кожному рядку у колонці 13 «Усього нараховано збору (грн, коп.) (графа 3 × графа 4 × (графа 5 або графа 6) / 100 - графа 9)» зазначається сума нарахованого туристичного збору, а саме:
В одній уточнюючій декларації не можуть бути одночасно заповнені рядки 614 «Сума збору (недоплата), яка збільшує податкові зобов’язання…» та 714 «Сума збору, яка зменшує податкові зобов’язання…».
Якщо заповнений рядок 614 «Сума збору (недоплата), яка збільшує податкові зобов’язання…», тобто виявлено заниження суми податкових зобов’язань у раніше поданій декларації, то обов’язково має бути заповнений рядок 814 «Сума штрафу (р. 6 × 3% або 5%)15», де у колонці 13 «Усього нараховано збору…» зазначається розмір штрафної санкції (рядок 614 «Сума збору (недоплата), яка збільшує податкові зобов’язання…» × 3% або 5%), визначеної згідно з нормами пп.«а» або «б» абзацу четвертого п.50.1 ст.50 ПКУ3 (якщо сума недоплати визначена декларацією з відміткою «Звітна», «Звітна нова», застосовується штраф у розмірі 5%; якщо сума недоплати визначена декларацією з відміткою «Уточнююча», застосовується штраф у розмірі 3%).
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Значення колонки 13 «Усього нараховано збору…» рядка 814 «Сума штрафу…» додатка переноситься до рядка 8.4 «сума штрафу (сума значень графи 13 рядка 8)» декларації.
Водночас згідно з пп.69.38 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ (див. коментар до Закону № 32194) на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст.50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафів, передбачених п.50.1 ст.50 ПКУ, та пені.
4 Закон України від 30.06.2023 р. № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».