Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 17.07.2024 р. № 3302-07/51034-03 надало на адресу органів державної влади, місцевого самоврядування, установ, організацій, підприємств та інших суб’єктів сфери оборонних закупівель роз’яснення щодо розміру прибутку та ціни товарів, робіт і послуг за державним контрактом (договором), що укладається за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством.
Відповідно до частини першої ст.30 Закону від 17.07.2020 р. № 808-IX «Про оборонні закупівлі» (Закон про оборонні закупівлі) КМУ визначаються особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану.
Державні замовники у сфері оборони, служби державного замовника, а також військові частини, організації (установи, заклади), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), здійснюють придбання з дотриманням відповідних вимог постанови КМУ від 11.11.2022 р. № 1275 (Постанова № 1275), якою затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (Особливості № 1275).
1. Щодо здійснення закупівель до 21 липня 2023 р.
Відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» на період дії правового режиму воєнного стану було спрощено порядок здійснення закупівель, а саме дозволено проводити оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель.
Постанова КМУ від 20.03.2022 р. № 335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (Постанова № 335) визначила особливості формування договірної ціни на підставі калькуляції витрат.
Відповідно до пп.1 п.1 Постанови № 335 договірна ціна визначається на підставі калькуляції витрат, сформованих виконавцем державного контракту (договору). При цьому Постановою № 335 не визначено розмір прибутку або умов, що обмежують розмір прибутку, що визначається виконавцем державного контракту (договору) при формуванні пропозиції договірної ціни.
При прийнятті Постанови № 335 не змінювались попередньо встановлені норми законодавства, що регулювали обмеження розміру прибутку виконавця в державному контракті (договорі) та не запроваджувались нові обмеження чи регулювання розміру щодо такого прибутку.
Постанову № 335 скасовано з метою врегулювання окремих положень нормативно-правових актів постановою КМУ від 18.07.2023 року № 736 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (див. коментар).
2. Щодо здійснення закупівель після 21 липня 2023 р.
Постановою ВРУ від 21.09.2023 р. № 3388-IX «Щодо підтримки оборонно-промислового комплексу України в умовах воєнного стану» встановлено КМУ гарантувати виконавцям держконтрактів (договорів) з оборонних закупівель компенсацію всіх економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з їх виконанням, а також суми прибутку (постачальницької винагороди) у складі вартості (ціни) товарів, робіт і послуг оборонного призначення відповідно до умов державних контрактів (договорів).
Питання визначення прибутку при укладанні державних (контрактів) договорів держзамовниками в сфері оборони врегульовано Законом України від 22.02.2024 року № 3589-IX «Про внесення змін до Закону України «Про оборонні закупівлі» щодо удосконалення правового регулювання ціноутворення в оборонних закупівлях під час дії правового режиму воєнного стану». Ним визначено як можливість регулювання КМУ граничного рівня прибутку в таких договорах, так і механізм дії, у випадку якщо такий рівень прибутку не встановлений.
Доповненнями до ст.30 Закону про оборонні закупівлі встановлено, що у разі, якщо придбання товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони під час дії правового режиму воєнного стану здійснюється за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством, рівень прибутку у складі ціни держконтракту (договору) не може перевищувати рівень прибутку (граничний рівень прибутку), встановлений КМУ на момент укладення відповідного державного контракту (договору). У разі невстановлення КМУ рівня прибутку (граничного рівня прибутку), ціна товарів, робіт і послуг визначається держконтрактом (договором), що укладається за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством, відповідно до пропозиції виконавця з урахуванням прибутку такого виконавця.
При цьому «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про оборонні закупівлі доповнено п.81, згідно з яким положення частини третьої ст.30 цього Закону застосовуються до державних контрактів (договорів) на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України, які укладені за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством, та/або виконувалися (виконуються) під час дії правового режиму воєнного стану в Україні.
З огляду на викладене, Мінекономіки України дійшов висновку, що вищезазначені норми застосовуються до всіх держконтрактів (договорів) з оборонних закупівель, укладених за неконкурентною процедурою або без процедури під час дії правового режиму воєнного стану, і змінами, внесеними до Закону про оборонні закупівлі, забезпечено ретроспективне врегулювання питання прибутку.
Одночасно в листі зазначається, що порядок зміни та розірвання господарських договорів визначено ст.188 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV. Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Будь-які рішення приймаються сторонами самостійно та з дотриманням вимог чинного законодавства в цілому.