Документ
Коментар
ГУ ДПС у Черкаській області в інформаційному повідомленні1 нагадало, що 1 жовтня 2024 р. закінчився термін для сплати податку на доходи нерезидентів із доходів, прирівняних до дивідендів («конструктивні дивіденди»)2, які були нараховані та/або виплачені, починаючи з 1 січня 2022 року, зокрема самостійним виправленням показників у Додатку ТЦ3 за попередній податковий рік. Тобто, податок необхідно було сплатити не пізніше 30 вересня 2024 р. При сплаті податку на доходи нерезидента до граничного терміну штрафні санкції та пеня не застосовуються.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Черкаській області.
2 Визначення дивідендів, а також перелік виплат, які прирівнюються до них, наведено в пп.14.1.49 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ). Абзацом другим пп.141.4.2 ст.141 ПКУ визначено, що з конструктивних дивідендів податок на доходи нерезидента має бути сплачений до граничної дати подання звіту про контрольовані операції, тобто до 1 жовтня. Детальніше див. Узагальнюючу податкову консультацію з питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів, затверджену наказом Мінфіну України від 20.08.2021 р. № 480, та коментар до неї.
3 Йдеться про Додаток ТЦ «Самостійне коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов'язань платника податку» до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, в редакції наказу Мінфіну України від 20.02.2023 р. № 101), який заповнюють відповідно до норм пп.39.5.4 ст.39 ПКУ.
До того ж фахівці ДПС нагадали, що при виплаті нерезиденту доходу, прирівняного до дивідендів, у грошовій формі податок утримується з такого доходу за ставкою в розмірі 15% від суми доходу, якщо інше не передбачено міжнародними угодами4. Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати, такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з розрахунку, наведеного в пп.141.4.2 ст.141 ПКУ.
4 На сьогодні між Україною та іншими державами діє 71 міжнародна двостороння конвенція (угода) про уникнення подвійного оподаткування. Тексти чинних конвенцій розміщено на офіційному вебсайті Мінфіну України за адресою: https://mof.gov.ua/uk/international_agreements_of_ukraine_on_avoidance_double_taxation-543.
Також фахівці ДПС звернули увагу на необхідність декларування таких виплат шляхом подання додатку ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за три квартали 2024 року та/або за 2024 рік. Зобов’язання відображаються у Податкової декларації з податку на прибуток підприємств того звітного періоду, в якому вони сплачені до бюджету. Незалежно від факту звільнення від оподаткування, відповідно до міжнародних договорів, об'єкт оподаткування відображається в додатку ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Водночас необхідно враховувати, що відповідно до пп.69.38 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст.50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п.50.1 ст.50 ПКУ, та пені.