Документ
Коментар
КМУ постановою від 26.11.2024 р. № 1347 (Постанова № 1347) затвердив Порядок повернення (заміни) непридатних та небезпечних харчових продуктів1 (Порядок № 1347).
1 Цей Порядок затверджено відповідно до частини першої ст.8 Закону України від 10.06.2023 р. № 3153-IX «Про захист прав споживачів» (Закон № 3153), згідно з якою у разі придбання непридатного чи небезпечного харчового продукту споживач має право вимагати від суб’єкта господарювання заміни його на харчовий продукт, що є придатним для споживання, або відмовитися від договору та вимагати повернення сплачених коштів (див. коментар до зазначеного Закону, а також коментар до постанови КМУ від 01.11.2024 р. № 1243 «Про затвердження переліку товарів, що не підлягають обміну (поверненню)»).
Зауважимо, що відповідно до пп.48 частини першої ст.1 Закону № 771/972 непридатний харчовий продукт – харчовий продукт, який містить сторонні речовини та/або предмети, пошкоджений в інший спосіб та/або зіпсований у результаті механічних, та/або хімічних, та/або біологічних факторів.
2 Закон України від 23.12.97 р. № 771/97-ВР «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Непридатний продукт, у разі споживання за призначенням за звичайних умов такого споживання, не має шкідливого впливу на здоров’я людини.
Небезпечний харчовий продукт – харчовий продукт, що є шкідливим для здоров’я та/або непридатним для споживання (пп.44 частини першої ст.1 Закону № 771/97).
Під час встановлення небезпечності харчового продукту враховуються:
Порядок № 1347 регулює відносини між споживачем та суб’єктом господарювання незалежно від форми власності у разі придбання споживачем непридатного чи небезпечного харчового продукту і заміни його на харчовий продукт, придатний для споживання, або повернення сплачених коштів за такий продукт.
Відповідно до п.3 Порядку № 1347 споживач у разі придбання непридатного чи небезпечного харчового продукту звертається в усній або письмовій формі за його вибором до суб’єкта господарювання за місцем придбання такого продукту з вимогою про заміну такого харчового продукту на придатний безпечний аналогічний продукт або повернення сплачених коштів за такий продукт.
Пунктом 4 Порядку № 1347 передбачено, що вимога про заміну непридатного чи небезпечного харчового продукту або повернення сплачених коштів за відповідний продукт може бути пред’явлена споживачем у встановлені строки (див. Таблицю).
№ з/п | Категорія продукту | Строк пред’явлення вимоги про заміну продукту або повернення коштів |
1 | Продукт, зберігання якого вимагає температурного режиму до + 6 °С | Протягом однієї доби з моменту придбання продукту* |
2 | Продукт, граничний термін споживання (дати «вжити до») або мінімальний термін придатності якого не перевищує 14 днів (крім продукту, визначеного у рядку 1 цієї Таблиці) | Не пізніше трьох календарних днів з моменту придбання продукту, але в будь-якому разі до закінчення граничного терміну споживання (дати «вжити до») або мінімального терміну придатності* |
3 | Продукт, граничний термін споживання (дати «вжити до») або мінімальний термін придатності якого перевищує 14 днів (крім продукту, визначеного у рядку 1 цієї Таблиці) | Не пізніше 14 днів з моменту його придбання* |
*У разі придбання непридатного чи небезпечного харчового продукту поза торговельним чи офісним приміщенням або дистанційно реалізація споживачем права заміни непридатного чи небезпечного харчового продукту або повернення сплачених коштів здійснюється у такий самий строк, проте перебіг таких строків починається з моменту фактичного отримання споживачем такого продукту. |
Споживач під час звернення з вимогою про заміну непридатного чи небезпечного харчового продукту або повернення сплачених коштів за відповідний продукт пред’являє розрахунковий документ, передбачений Законом про РРО3, та надає непридатний чи небезпечний харчовий продукт.
Порядок повернення непридатного чи небезпечного харчового продукту, придбаного споживачем поза торговельним чи офісним приміщенням або дистанційно, визначає суб’єкт господарювання (п.5 Порядку № 1347).
Повернення коштів за непридатний чи небезпечний харчовий продукт здійснюється суб’єктом господарювання у день звернення з вимогою щодо повернення сплачених коштів за відповідний продукт, у разі неможливості повернути кошти у день звернення з вимогою щодо повернення сплачених коштів за відповідний продукт – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше семи днів з дня звернення з вимогою4.
4 Суб’єкт господарювання зобов’язаний повернути суму, сплачену споживачем за непридатний чи небезпечний харчовий продукт, у спосіб, що відповідає способу оплати споживачем такого продукту, крім випадку, якщо споживач погодився на інший спосіб повернення коштів.
У разі коли з вини суб’єкта господарювання та неуважності споживача останнім придбано харчовий продукт, термін споживання чи термін придатності якого на момент придбання минув, суб’єкт господарювання зобов’язаний на вимогу споживача за будь-яких умов повернути сплачені за такий продукт кошти (п.7-8 Порядку № 1347).
Постанова № 1347 набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом № 3153, тобто не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану5 (п.2 Постанови № 1347)6.
5 Відповідно до п.1 розділу ІХ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3153.
6 Постанову № 1347 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 28.11.2024 р. № 241.