Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 28.10.2024 р. № 3323-04/76642-07 надало роз’яснення у зв’язку з набранням чинності з 23.10.2024 р. Закону України від 19.09.2024 р. № 3988-IX «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво)» (Закон № 3988; див. коментар).
1. Щодо інформації про ціни на матеріальні ресурси.
Згідно з абзацами другим, третім та четвертим ст.41 Закону про публічні закупівлі1 невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. Невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов’язковим, якщо це передбачено законодавством).
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обовʼязково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.
Мінекономіки України рекомендує при визначенні вартості будівництва використовувати кошторисні норми України «Настанова з визначення вартості будівництва» (Настанова № 1) та «Настанова з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво» (Настанова № 2), затверджені наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 р. № 281. Т
ак, зокрема, відповідно до п.3.26 Настанови № 1 відомість ресурсів до об’єктного кошторису складається за формою, наведеною у додатку 6 цієї Настанови. Відповідно до п.3.40 Настанови № 1 відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва складається за формою, наведеною у додатку 11 цієї Настанови.
Отже, вищезазначені форми, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси та інформацію щодо найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниці його виміру, кількості, відпускної ціни, а також вартості транспортування та заготівельно-складських витрат, можуть зазначатись невід’ємними додатками до договору про закупівлю.
Крім цього, у документі щодо інформації про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має додаватися інформація про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.
Частинами другою та третьою ст.36 Митного Кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ) країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених МКУ. Під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару.
Також Мінекономіки України звернув увагу, що інформація має бути розміщена замовником у машинозчитувальному форматі, тобто у форматі даних, структурованому таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини (абзац п’ятий п.2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 р. № 835).
Крім того, відповідно до п.15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки України від 11.06.2020 р. № 1082, договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель (ЕСЗ) у форматі PDF.
Виходячи з п.10 і п.11 частини першої ст.10 Закону про публічні закупівлі замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію про закупівлю, а саме:
Також згідно з п.38 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі у разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої ст.41 Закону про публічні закупівлі, без використання ЕСЗ у випадках, встановлених Особливостями № 11782, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену п.10 і п.11 частини першої ст.10 Закону про публічні закупівлі, в порядку та на умовах, що ними визначені. При цьому істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями № 1178.
2 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471.