Документ
Коментар
ДПС України наказом від 31.03.2025 р. № 327 (Наказ № 327) внесла зміни до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС України від 04.09.2020 р. № 4701 (Методрекомендації № 470).
1 Див. також коментар до наказу ДПС України від 30.07.2021 р. № 729 «Про внесення змін до наказу ДПС від 04.09.2020 № 470» та коментар до наказу ДПС України від 06.10.2022 р. № 733 «Про внесення змін до наказу ДПС від 04.09.2020 № 470».
Зокрема, Методрекомендації № 470 доповнено розділом III «Рекомендації щодо зберігання, застосування нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) (далі – технічних приладів/засобів) посадовими (службовими) особами органу ДПС, накопичення та використання такої мультимедійної інформації (фото-, відео-, звукозапис)», у якому зазначено, що право посадових (службових) осіб органу ДПС відкрито застосовувати технічні прилади/засоби, що мають функції фото-, відео-, звукозапису, а також відкрито здійснювати звукозапис, фото-, відеофіксацію (відеозйомку), накопичувати та використовувати таку мультимедійну інформацію (фото-, відео-, звукозапис) під час проведення перевірок визначено пп.20.1.48 ст.20 ПКУ2.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Пунктом 3.2 розділу ІІІ Методрекомендацій № 470 передбачено, що технічний прилад/засіб може застосовуватися посадовою (службовою) особою органу ДПС, що уповноважена брати участь у проведенні фактичної перевірки, зокрема, але не виключно:
Кількість необхідних випадків (тривалість) застосування технічного приладу/засобу під час заходів податкового контролю визначається посадовою (службовою) особою органу ДПС, яка уповноважена брати участь у таких заходах.
Посадова (службова) особа органу ДПС відкрито застосовує технічний прилад/засіб, за потреби – звертає на це увагу або інформує особу та/або групу осіб, щодо яких здійснюється таке відкрите застосування технічного приладу/засобу, про створення мультимедійної інформації (фото-, відео-, звукозапис), яку буде долучено до матеріалів перевірки.
Перерви в роботі технічного приладу/засобу можуть виникати в разі:
Мультимедійна інформація (фото-, відео-, звукозапис), створена технічним приладом/засобом, має візуально відображати дату і час застосування цього технічного приладу/засобу (крім випадків, коли наявний технічний прилад/засіб не має такої можливості, що повинно зазначатися під час фіксації результатів у матеріалах перевірки).
Посадовим (службовим) особам органів ДПС забороняється:
Підпунктом 3.3.2 розділу ІІІ Методрекомендацій № 470 встановлено, що термін зберігання мультимедійної інформації з технічного приладу/засобу становить 90 календарних днів із дати збереження такої інформації на відведеному сервері/флеш-диску/жорсткому диску робочого комп’ютера, за умови відсутності скарг на дії посадових (службових) осіб органів ДПС або податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій/протоколу про адміністративне правопорушення, якщо відсутні адміністративне чи судове оскарження3.
3 У разі адміністративного або судового оскарження матеріалів перевірки термін зберігання мультимедійної інформації з технічного приладу/засобу, зокрема щодо відповідних матеріалів перевірки продовжується до закінчення терміну розгляду такого оскарження.
Нагадаємо, зміни до ПКУ щодо здійснення органами ДПС звукозапису, фото-, відеофіксації (відеозйомки), накопичування та використання такої інформації під час проведення перевірок запроваджено Законом № 19144 (див. коментар).
4 Закон України від 30.11.2021 р. № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».
Наказ № 327 набрав чинності 31 березня 2025 р.5
5 З повним текстом Методрекомендацій № 470 з урахуванням змін, внесених наказом ДПС України від 31.03.2025 р. № 327, можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.