Документ
Коментар
КМУ постановою від 27.05.2025 р. № 6101 (Постанова № 610) вніс зміни до:
1 Щодо цієї Постанови див. також інформацію, розміщену на офіційному вебсайті Мінсоцполітики України.
2 Цією Постановою також внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на соціальний захист осіб з інвалідністю, затвердженому постановою КМУ від 04.02.2023 р. № 120, який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Соціальний захист осіб з інвалідністю», проте в цьому коментарі вони не розглядаються.
Розглянемо головні зміни.
1. Зміни до Порядку сплати.
Новою редакцією п.2 Порядку сплати встановлено, що сума адміністративно-господарських санкцій (далі – санкції), що сплачується роботодавцем за попередній рік, розраховується Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд) на підставі показників звітності з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Державний реєстр) та зазначається у розрахунку сум санкцій (далі – Розрахунок).
У разі зміни до 31 березня показників за попередній рік у Державному реєстрі, що впливають на суму санкцій, визначену у розрахунку, Фонд здійснює перерахунок та визначає в уточненому Розрахунку суму санкцій, яку повинен сплатити роботодавець.
Сума санкцій, зазначена в уточненому Розрахунку, не переглядається.
Якщо сума санкцій, що самостійно сплачена роботодавцем у строк до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – норматив), перевищує суму санкцій, що нарахована в уточненому Розрахунку, надміру сплачені кошти повертаються роботодавцю в установленому законодавством порядку.
До того ж встановлено, що роботодавці самостійно сплачують суму санкцій відділенням Фонду за своїм місцезнаходженням (для юридичних осіб) або місцем проживання (для фізичних осіб – підприємців).
Відповідно до нової редакції п.4 Порядку сплати порушення строків сплати санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Пеня на пеню не нараховується.
Нарахування пені відділеннями Фонду здійснюється з 16 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу, по день сплати включно.
Документами, що підтверджують невиконання нормативу, є Розрахунок (в тому числі уточнений Розрахунок) сум санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу за попередній рік, обчислених відповідно до ст.20 Закону № 8753, у формі та в порядку, визначених Фондом разом з ПФУ та/або рішення суду.
3 Закон України від 21.03.91 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
У разі здійснення Фондом зазначеного вище перерахунку суми санкцій відділення Фонду на підставі уточненого Розрахунку здійснює перерахунок пені з 16 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу, по день сплати включно.
Якщо роботодавцем було самостійно сплачено суму санкцій до 15 квітня, але за результатами зазначеного вище перерахунку суми санкцій в уточненому Розрахунку фактична сума є більшою за попередньо нараховану, пеня нараховується та сплачується на суму, що дорівнює різниці між сумою санкцій, нарахованою в уточненому Розрахунку, та сумою санкцій, сплаченою роботодавцем самостійно.
Датою початку нарахування пені є день, що настає за днем отримання в електронному кабінеті роботодавця на вебпорталі електронних послуг ПФУ уточненого Розрахунку суми санкцій.
Пеня сплачується роботодавцями відділенням Фонду за своїм місцезнаходженням (для юридичних осіб) або місцем проживання (для фізичних осіб – підприємців) на рахунки, відкриті в органах Казначейства за рахунок прибутку, що залишається після сплати всіх податків і зборів (обов’язкових платежів). У разі несплати пені чи неможливості її сплати за рішенням суду її стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно роботодавця в порядку, передбаченому законом.
Також Порядок сплати доповнено новим п.6, згідно з яким спори, що виникають із правовідносин щодо порядку нарахування та сплати роботодавцями суми санкцій, вирішуються Фондом в адміністративному порядку відповідно до Закону № 20734 та/або в судовому порядку.
4 Закон України від 17.02.2022 р. № 2073-IX «Про адміністративну процедуру».
2. Зміни до Порядку використання.
Новою нормою п.7 Порядку використання передбачено, що відділення Фонду не надають фінансову допомогу на поворотній та безповоротній основі підприємствам, організаціям громадських об’єднань осіб з інвалідністю для технічного оснащення діючих робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у разі отримання такими підприємствами, організаціями громадських об’єднань осіб з інвалідністю компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю відповідно до Порядку № 893.
3. Зміни до Порядку № 893.
Встановлено, що компенсація фактичних витрат за облаштування робочого місця/місця провадження діяльності не надається, зокрема, якщо заявник з числа підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю отримав фінансову допомогу на поворотній та безповоротній основі для технічного оснащення діючих робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до Порядку використання (п.8 Порядку № 893 доповнено пп.18).
Довідково. Нагадаємо, що 1 січня 2026 р. вводиться в дію Закон України від 15.01.2025 р. № 4219-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (див. коментар до цього Закону).
Постанова № 610 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 29 травня 2025 р.5
5 Постанову № 610 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 29.05.2025 р. № 108.