Документ
Коментар
ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 07.05.2025 р. № 2496/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК1 роз’яснила, що дохід у вигляді вартості користування мобільним зв’язком включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо, з якого стягується ПДФО (за ставкою 18%) та військовий збір (за ставкою 5%) на загальних підставах. Такий дохід не є базою нарахування ЄСВ.
1 Ця податкова консультація є відповіддю на звернення підприємства, у якому зазначено, що для виконання посадових обов’язків та оперативного вирішення виробничих, організаційних та адміністративних питань господарської діяльності підприємства з оператором мобільного зв’язку укладено договір про надання електронних комунікаційних послуг, в результаті чого працівники підприємства забезпечуються послугами мобільного зв’язку та доступу до інтернету, що підтверджується щомісячними актами про надання послуг. Питання забезпечення працівників підприємства мобільним зв’язком та інтернетом впорядковано наказом про використання в господарській діяльності мобільного зв’язку, положенням про корпоративний мобільний зв’язок та іншими розпорядчими документами. Наказом по підприємству та Положенням про корпоративний мобільний зв’язок заборонено використання мобільного зв’язку в особистих невиробничих цілях.
Аргументами такого висновку є, зокрема, те, що до переліку доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо2 (крім випадків, передбачених ст.165 ПКУ3) у вигляді:
2 Додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ) (пп.14.1.47 ст.14 ПКУ).
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
До цього додамо, що у додатку 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Податкового розрахунку4 доходи у вигляді додаткового блага відображаються з ознакою «126» (згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку 2 до Порядку № 45).
4 Йдеться про Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форму затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4, у редакції наказу Мінфіну України від 24.01.2025 р. № 39; див. також коментар до цього Наказу).
5 Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4, у редакції наказу Мінфіну України від 24.01.2025 р. № 39; див. також коментар до цього Наказу).
Також ДПС України зазначила, що базою для нарахування ЄСВ для платників, зазначених у п.1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст.4 Закону № 24646, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 1087, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п.1 частини першої ст.7 Закону № 2464). Отже, дохід у вигляді вартості користування мобільним зв’язком не є базою нарахування ЄСВ.
7 Закон України від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці».