Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 18.06.2025 р. № 4505-IX1 (Закон № 4505) виклала в новій редакції п.25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ2 щодо податкових пільг для самозайнятих осіб, призваних на військову службу під час мобілізації. Розглянемо головні нововведення, запроваджені цією нормою.
1 Див. також коментарі до цього Закону в частині пільг для платників ЄСВ, призваних на військову службу під час мобілізації та в частині обов’язку подання статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – самозайняті особи), призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом № 35433, або за контрактом, на весь період їхньої військової служби (з першого числа місяця, в якому особу призвано на військову службу або в якому з особою укладено контракт, але не раніше 24 лютого 2022 року, до останнього дня місяця, в якому особу демобілізовано (звільнено з військової служби) звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання:
3 Закон України від 21.10.93 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Підставою для такого звільнення є відомості, отримані ДПС України з Єдиного держреєстру4, про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) самозайнятої особи (відповідно до попередньої редакції цієї норми підставою для такого звільнення була заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період).
4 Тут і далі йдеться про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Податкова звітність про суми ПДФО та військового збору, нараховані та утримані уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб протягом строку військової служби самозайнятої особи, подається демобілізованою самозайнятою особою протягом 150 календарних днів з дня її демобілізації (звільнення з військової служби) у порядку, встановленому ПКУ (відповідно до попередньої редакції цієї норми – у порядку та строки, встановлені ПКУ), без нарахування штрафних і фінансових санкцій, пені, передбачених ПКУ.
Також новою редакцією п.25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що
Закон № 4505 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 5 липня 2025 р., крім окремих норм, які в цьому коментарі не розглядались (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4505)5.
5 Закон № 4505 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 04.07.2025 р. № 130.