Документ
Коментар
Південне міжрегіональне управління Мін’юсту України в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо особливостей оренди державного та комунального майна у період воєнного стану, які визначені постановою КМУ від 27.05.2022 р. № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (Постанова № 634; див. також коментар до постанов КМУ від 27.05.2025 р. № 613 та від 27.05.2025 р. № 614).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Південного міжрегіонального управління Мін’юсту України.
Відповідно до Постанови № 634 договори оренди майна, що розташоване на визначених територіях, для яких не встановлена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, і строк дії яких спливає під час воєнного стану, вважаються продовженими. Такі договори діють до дати, що настає через шість місяців після офіційного завершення бойових дій або тимчасової окупації, з урахуванням затвердженого переліку таких територій.
Договори, укладені з фізичними особами або фізичними особами-підприємцями, які після запровадження воєнного стану були призвані або прийняті на військову службу також продовжуються. У випадках, коли строк дії договору завершується в період дії воєнного стану, його продовжують автоматично – до дати, що настає через шість місяців після скасування або припинення воєнного стану. Що стосується об’єктів, розташованих в аеропортах або на аеродромах, то якщо строк дії договорів оренди завершується до моменту відновлення їх роботи, такі договори також вважаються продовженими – до дати, що настає через шість місяців після фактичного відновлення діяльності відповідного об’єкта.
Важливо, що для продовження строку дії договору в зазначених випадках не потрібно подавати заяву орендарем і не потрібно приймати окреме рішення орендодавця. Все відбувається автоматично – на підставі норми права.
Водночас балансоутримувач має право відмовити в такому продовженні. Відповідно до ст.19 Закону України від 03.10.2019 р. № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна» (Закон № 157), підставами для цього можуть бути:
У разі відмови балансоутримувач повинен повідомити про це орендаря та орендодавця не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення строку дії договору оренди. Крім того, така відмова має бути погоджена з уповноваженим органом управління у випадках, коли згідно із законодавством, статутом чи положенням така згода є необхідною.
Також не залишилися поза увагою зміни, внесені постановою КМУ від 27.05.2025 р. № 614 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634», згідно з якими договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується протягом чотирьох місяців з дати набрання чинності цією постановою, вважаються продовженими до дати, що настає через чотири місяці після дати закінчення строку дії договору, крім випадків, зазначених у п.5 Постанови № 634.