Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 25.03.2025 р. № 4323-ІХ1 (Закон № 4323) внесла зміни до Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ), зокрема, щодо розміру штрафів та умов для звільнення від їх сплати.
1 Див. також коментар до цього Закону в частині процедурних питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Розглянемо головні зміни.
1. Щодо невиконання обов’язку відносно вивезення або поміщення в інший митний режим транспортних засобів, виданих зі складу митного органу.
Відповідно до вимог нової частини другої ст.242 МКУ, у разі прийняття судом рішення у справах про порушення митних правил, порушених за ознаками правопорушень, передбачених частиною шостою ст.470 МКУ і частиною шостою ст.481 МКУ, відповідно до якого не застосовується адміністративне стягнення у вигляді конфіскації тимчасово вилучених транспортних засобів, або у разі припинення провадження у таких справах чи у разі виконання мирової угоди, такі транспортні засоби видаються митним органом утримувачу товару після відшкодування витрат на їх зберігання. При цьому у разі припинення провадження у таких справах за відсутністю події та/або складу адміністративного правопорушення витрати на зберігання не відшкодовуються.
Утримувач товару зобов’язаний у десятиденний строк з дня отримання таких транспортних засобів із складу митного органу помістити їх в інший митний режим або вивезти за межі митної території України.
Невиконання у визначений строк обов’язку щодо вивезення за межі митної території України або поміщення в інший митний режим транспортних засобів, виданих із складу митного органу, – тягне за собою накладення штрафу в розмірі від десяти до п’ятнадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів (МКУ доповнено новою ст.4811).
2. Щодо перевищення строку транзитних перевезень.
Змінено розмір штрафу, визначеного частиною шостою ст.470 МКУ. Тепер перевищення встановленого ст.95 МКУ або встановленого митним органом країни відправлення відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту строку транзитних перевезень (доставки) транспортних засобів більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від восьми до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (раніше – десять тисяч) або конфіскацію таких транспортних засобів.
Також змінено розмір штрафу, визначеного частиною шостою ст.481 МКУ. Тепер перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від восьми до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (раніше – десять тисяч) або конфіскацію таких транспортних засобів.
3. Щодо недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Змінено розмір штрафу, визначеного частиною першою ст.472 МКУ. Тепер недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов’язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, – тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100% (раніше – 100%) вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів або без такої.
4. Щодо невідповідності заявленим даним при пересиланні через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів.
У новій редакції викладено ст.473 МКУ, згідно з якою пересилання через митний кордон України:
5. Щодо порушенням прав інтелектуальної власності.
Новою редакцією частини першої ст.476 МКУ передбачено, що ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території товарів з порушенням охоронюваних законом прав інтелектуальної власності, крім товарів, до яких відповідно до частини третьої ст.397 МКУ не застосовуються заходи щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності, передбачені частиною першою ст.397 МКУ, – тягне за собою накладення штрафу в розмірі від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (раніше – в розмірі від однієї тисячі) з конфіскацією таких товарів.
6. Щодо відповідальності за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України поза митним контролем.
Внесено зміни до ст.482 МКУ. Тепер відповідно до частини першої цієї статті переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем розташування митного органу або поза робочим часом, установленим для нього, і без виконання митних формальностей – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100% (раніше – 100%) вартості товарів, транспортних засобів – безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України поза місцем розташування митного органу, або з конфіскацією товарів, транспортних засобів – безпосередніх предметів порушення митних правил і транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України поза місцем розташування митного органу.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка протягом року притягалася до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого цією статтею або ст.483 МКУ, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 150 до 200% (раніше – 200%) вартості товарів, транспортних засобів – безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, транспортних засобів і транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України поза місцем розташування митного органу.
7. Щодо відповідальності за зберігання, перевезення чи придбання товарів, транспортних засобів, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.
Внесено зміни до ст.484 МКУ. Тепер відповідно до частини першої цієї статті зберігання, перевезення, придбання чи використання товарів, транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100% (раніше – 100%) вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією таких товарів, транспортних засобів або без такої.
8. Щодо звільнення від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил.
Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ доповнено новими п.949 і п.950, відповідно до яких особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених:
Закон № 4323 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 4 липня 2025 р., крім окремих його норм (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4323).2
2 Закон № 4323 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 03.07.2025 р. № 129.