Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 25.03.2025 р. № 4323-ІХ1 (Закон № 4323) внесла зміни до Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ), зокрема, щодо процедурних питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
1 Див. також коментар до цього Закону в частині розміру штрафів та умов для звільнення від їх сплати.
Розглянемо головні зміни.
1. Щодо особливостей провадження у справі про порушення митних правил в окремих випадках та визначення строку винесення постанови.
Новою редакцією ст.496 МКУ передбачено особливості провадження у справі про порушення митних правил у випадках:
Відповідно до змін, внесених до частини третьої ст.467 МКУ, адміністративні стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через три місяці з дня отримання митним органом або судом матеріалів про таке порушення, переданих відповідно до частини другої ст.496 МКУ, але не пізніше ніж через п’ять років з дня вчинення правопорушення.
2. Щодо переліку обставин, що виключають провадження у справі про порушення митних правил.
МКУ доповнено новою ст.4871, яка містить перелік обставин, що виключають провадження у справі про порушення митних правил. Відповідно до цієї статті провадження у справі про порушення митних правил не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю , зокрема, за таких обставин:
3. Щодо вилучення товарів та призначення експертизи.
Відповідно до змін, внесених до частин першої та другої ст.511 МКУ, товари, транспортні засоби комерційного призначення – безпосередні предмети порушення митних правил, а також товари, транспортні засоби комерційного призначення та відповідні документи, необхідні як докази у справі про порушення митних правил, можуть тимчасово вилучатися. Документи, які перебувають в електронному вигляді, вилучаються разом з відповідними носіями.
У разі виявлення порушень митних правил, передбачених частиною шостою ст.470, частиною третьою ст.471, ст.472, 473, 476, частиною шостою ст.481, ст.4811, статтями 482 – 484 МКУ, тимчасове вилучення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення, які підлягають конфіскації відповідно до цих статей, а також відповідних документів є обов’язковим.
У разі якщо товари, транспортні засоби – безпосередні предмети порушення митних правил тимчасово вилучаються на підставі ст.511 МКУ у справах про порушення митних правил за статтями МКУ, що передбачають стягнення в розмірі, визначеному у відсотках від вартості цих товарів, транспортних засобів, призначення експертизи для визначення вартості зазначених товарів, транспортних засобів є обов’язковим (відповідні зміни внесено до ст.516 МКУ).
4. Щодо компромісу у справі про порушення митних правил.
Згідно зі змінами, внесеними до частини другої ст.521 МКУ, у разі якщо санкцією відповідної статті МКУ передбачено застосування лише штрафу або конфіскації товарів, транспортних засобів (безпосередніх предметів порушення митних правил як основних стягнень), за умовами мирової угоди особа, яка вчинила порушення митних правил, у визначений у мировій угоді строк, який не може перевищувати 30 днів, зобов’язана внести до державного бюджету кошти в розмірі, що дорівнює нижній межі розміру штрафу, передбаченого санкцією відповідної статті.
При цьому вимоги, передбачені п.2 частини другої ст.521 МКУ, не застосовуються.
5. Щодо процедури оскарження законності та обґрунтованості постанови митниці у справі про порушення митних правил та строків розгляду скарги (позовної заяви).
Відповідно до нової редакції частини першої ст.530 МКУ законність та обґрунтованість постанови митниці у справі про порушення митних правил можуть бути перевірені судом у зв’язку з поданням позовної заяви або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, – у зв’язку з поданням скарги або в порядку контролю.
Законність та обґрунтованість постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, можуть бути перевірені судом у зв’язку з поданням позовної заяви.
Строки розгляду скарги (позовної заяви) на постанову у справі про порушення митних правил визначені ст.532 МКУ, яку викладено в новій редакції. Відповідно до цієї статті скарга на постанову митниці у справі про порушення митних правил, подана до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, розглядається протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такої скарги. Якщо протягом цього строку розглянути скаргу неможливо, за рішенням керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, строк її розгляду може бути продовжений, але не більше ніж на 15 календарних днів. Про таке продовження строку особа, стосовно якої винесена постанова у справі про порушення митних правил, повідомляється в письмовій формі з обґрунтуванням прийнятого рішення не пізніше ніж за три робочі дні до завершення граничного строку.
Скарга (позовна заява) на постанову у справі про порушення митних правил, подана до суду, розглядається судом у строки, встановлені законом.
6. Щодо підстав для скасування або зміни постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил.
Підстави для скасування або зміни постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил визначені ст.531 МКУ. Змінами, внесеними до неї передбачено, що підставою для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про закриття провадження у справі про порушення митних правил є, зокрема, накладення стягнення, не передбаченого МКУ, або у розмірі, що не відповідає санкції статті (частини статті) цього Кодексу, за якою кваліфіковано правопорушення (п.6 частини першої ст.531 МКУ).
Закон № 4323 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 4 липня 2025 р., крім окремих його норм (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4323).2
2 Закон № 4323 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 03.07.2025 р. № 129.