Документ
Коментар
КМУ постановою від 10.03.2021 р. № 191 (Постанова № 191) вніс зміни до деяких нормативно-правових актів КМУ. Розглянемо головні з них.
1. Зміни, що внесено до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженому постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 3061 (Порядок № 306).
1 Див. коментар до цієї постанови, а також коментар до постанови КМУ від 03.06.2020 р. № 453 «Про внесення змін до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», якою зазначений порядок викладено у новій редакції.
Відповідно до оновленого п.3 Порядку № 306 допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-22 (далі – допомога) надається також особам, які отримують пенсію, тобто на цю допомогу можуть претендувати також і пенсіонери, які є найманими працівниками та/або фізичними особами – підприємцями (при виконанні інших вимог).
2 Не плутати з допомогою по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб, яка надається відповідно до ст.47 Закону України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення» (Закон № 5067) (див. також коментар до постанови КМУ від 03.02.2021 р. № 74 «Про затвердження Порядку надання допомоги по частковому безробіттю»).
Новим абзацом третім п.4 Порядку № 306 встановлено, що для фізичних осіб – підприємців, які є застрахованими особами та в яких відсутня база нарахування ЄСВ за рік, що передує року звернення, допомога надається з розрахунку 2/3 від середнього розміру місячної бази нарахування ЄСВ за 6 місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, та з яких фізична особа – підприємець сплачувала внесок.
Також виключено п.18 Порядку № 306, відповідно до якого період виплати допомоги в разі, коли роботодавцем або фізичною особою – підприємцем вживалися заходи до запобігання виникненню та поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, не враховується під час розгляду звернення щодо наступного одержання допомоги по частковому безробіттю, передбаченої ст.47 Закону № 5067.
У новій редакції викладено додатки до Порядку № 306, у яких наведено форми:
Також звертаємо увагу, що 4 березня 2021 року до ст.471 Закону № 5067 внесено зміни, якими передбачено надання допомоги по частковому безробіттю також на період надзвичайної ситуації, встановлених КМУ (див. коментар до Закону № 12123), проте ці зміни не враховано у Постанові № 191.
3 Закон України від 04.02.2021 р. № 1212-IX «Про внесення змін до статті 471 Закону України «Про зайнятість населення» щодо надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України».
2. Зміни, що внесено до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженому постановою КМУ від 19.09.2018 р. № 792 (Порядок № 792).
Новою редакцією п.13 Порядку № 792 запроваджено нову підставу для припинення обліку у центрі зайнятості особи, яка шукає роботу, – у разі не звернення особою за послугами до центру зайнятості протягом 60 календарних днів з наступного дня після останнього дня звернення. Такий облік припиняється на 61 календарний день.
Змінами також встановлено, що заяву про надання статусу безробітного разом з документами може бути подано особою, яка шукає роботу, засобами електронної ідентифікації до центру зайнятості, який обирає для обслуговування (абзац перший п.17 Порядку № 792 викладено у новій редакції).
Відповідно до нової редакції абзаців шостого та сьомого п.20 Порядку 792 у період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, статус безробітного надається особі, зазначеній в частині першій ст.43 Закону № 5067, з першого дня реєстрації її у центрі зайнятості за її особистою заявою без дотримання вимог до наявності підходящої роботи. Реєстрація безробітного здійснюється в день подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного за формою, визначеною Державним центром зайнятості. Допомога по безробіттю у такому разі призначається з першого дня надання статусу безробітного.
Під час першого фактичного відвідування безробітним центру зайнятості, в якому він зареєстрований, що призначається в межах 30 календарних днів після відміни карантину, безробітний зобов’язаний подати до центру зайнятості (раніше – після завершення карантину протягом 10 робочих днів), в якому він зареєстрований, документи, перелік яких визначено п.17 – 19 Порядку № 792. Як і раніше такий період може бути продовжений з урахуванням поважної причини, передбаченої п.28 Порядку № 792. У такому разі документи подаються до центру зайнятості на наступний день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв’язку з поважною причиною.
В період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, кар’єрний радник разом із зареєстрованим безробітним розробляє індивідуальний план працевлаштування з використанням будь-яких засобів дистанційної комунікації (п.26 Порядку № 792 викладено у новій редакції).
3. Також Постановою № 191 внесено деякі зміни до:
Постанова № 191 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 13 березня 2021 року4.
4 Постанову № 191 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 13.03.2021 р. № 49.