Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 30.11.2021 р. № 1914-IX (Закон № 1914) внесла зміни до Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (Закон № 481)1.
1 Також див. коментар до Закону № 1914 щодо акцизного податку. Додатково з цього приводу див. інформацію, яка розміщена на офіційному вебпорталі ДПС.
Розглянемо найголовніші зміни.
1. Із Закону № 481 виключено процедуру призупинення ліцензій (тимчасове позбавлення суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження зазначеної в ліцензії діяльності у разі несплати чергового платежу за ліцензію).
Зокрема, вилучено визначення терміну «призупинення ліцензії», яке містилося в ст.1 Закону № 481, а також внесено відповідні зміни до ст.3 та ст.15 цього Закону.
Змінами, внесеними до ст.3 Закону № 481, встановлено, що органом ліцензування автоматично формується та направляється суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) в електронній формі засобами електронного зв’язку повідомлення про:
2 Тут і далі йдеться про ліцензії на виробництво спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального (ст.3 Закону № 481).
Відповідно до нової частини ст.15 Закону № 481 повідомлення про необхідність внесення чергового платежу за ліцензію на оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюном та пальним3 автоматично формується та направляється органом ліцензування суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за 30, за 20, за 10 та за 5 днів до настання терміну сплати за відповідну ліцензію в електронній формі засобами електронного зв’язку.
3 Тут і далі йдеться про ліцензії на оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального (ст.15 Закону № 481).
2. Новою редакцією частини четвертої ст.3 Закону № 481 встановлено, що ліцензії на виробництво тютюнових виробів видаються лише суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які на момент подання заяви про видачу ліцензії є власниками або на інших не заборонених законодавством підставах володіють та/або користуються приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів, включаючи виготовлення тютюнової суміші, сигаретні цехи, за умови що використання для виробництва таких приміщень та обладнання здійснює тільки один суб’єкт господарювання (у тому числі іноземний суб’єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво).
Також встановлено, що ліцензії на всі види діяльності, передбачені ст.3 Закону № 481 (тобто ліцензії на право виробництва спирту, алкоголю, тютюну та пального), видаються за умови обов’язкової реєстрації суб’єкта господарювання відповідно до вимог п.63.3 ст.63 ПКУ4.
4 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
3. Відповідно до змін, внесених до частини восьмої ст.3 Закону № 481 для отримання ліцензії на право виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, суб’єкт господарювання подає нарочно, поштою або в електронному вигляді до центрального органу ДПС, заяву, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. Відомості, що зазначаються у такій заяві, не змінилися.
4. Суб’єкт господарювання у разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання ліцензії на виробництво спирту, алкоголю, тютюну та пального (крім змін, пов’язаних з реорганізацією суб’єкта господарювання та/або зміною типу акціонерного товариства), зобов’язаний повідомити орган, який видав ліцензію, про такі зміни протягом 30 днів з дня, наступного за днем їх настання (ст.3 Закону № 481 доповнено новою частиною десятою).
У разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання ліцензії на оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюном та пальним (за винятком змін, пов’язаних з реорганізацією суб’єкта господарювання та/або зміною типу акціонерного товариства), суб’єкт господарювання зобов’язаний у місячний термін з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою (внесено зміни до ст.15 Закону № 481).
5. Відповідно до нової редакції частини вісімнадцятої ст.3 Закону № 481 вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Подаються копії зазначених у цьому Законі документів в одному примірнику. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом, або подаються в електронному вигляді. Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник. Нагадаємо, що попередньою редакцією цієї норми була встановлена обов’язковість нотаріального засвідчення зазначених документів або засвідчення органом, який видав оригінали таких документів.
6. Ліцензії на право виробництва спирту, алкоголю, тютюну та пального, видаються безстроково, а плата за них справляється щорічно (внесено зміни до ст.4 Закону № 481). Нагадаємо, що раніше ліцензії на зазначені види діяльності, видавалися на 5 років.
7. Доповнено перелік підстав для анулювання ліцензії на право виробництва спирту, алкоголю, тютюну та пального (ст.3 Закону № 481), а також ліцензії на оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюном та пальним (ст.15 Закону № 481).
Ліцензії на виробництво* | Ліцензії на торгівлю та зберігання** |
1. Наявність акта про встановлення факту відсутності суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню***; 2. Наявність акта про встановлення факту порушення строків звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії; 3. Наявність акта, що засвідчує факт відмови суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або його посадових (службових) осіб (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) без законних підстав у допуску уповноважених представників контролюючого органу до проведення перевірки, складеного відповідно до вимог п.81.2 ст.81 ПКУ*** та інші. |
1. Встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через РРО (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії; 2. Встановлення факту відсутності суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії; 3. Порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії; 4. Відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки відповідно до вимог ст.80-81 ПКУ, на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами податкового органу, який засвідчує факт відмови. |
*Ліцензія анулюється та вважається недійсною з дня оприлюднення розпорядження про анулювання ліцензії на офіційному вебсайті органу ліцензування (до внесення змін – з моменту одержання суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання). **Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв’язку (до внесення змін – з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання). ***До такого акта долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису (щодо використання такої інформації див. також коментар до Закону № 1914 щодо адміністрування податків і зборів). |
Закон № 1914 набрав чинності 1 січня 2022 року, крім деяких норм, які в цьому коментарі не розглядались (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1914)5.
5 Закон № 1914 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 21.12.2021 р. № 244.