Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 30.11.2021 р. № 1914-IX (Закон № 1914) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо акцизного податку1.
1 Також див. коментарі до Закону № 1914 щодо адміністрування податків і зборів, мінімального податкового зобов’язання, щодо змін, пов’язаних із ПДФО, щодо змін, пов’язаних із єдиним податком, щодо зменшення фінансового результату на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих років для великих платників податків та щодо змін, пов’язаних із ПДВ, та щодо змін, пов’язаних зі стягненням екологічного, транспортного та земельного податків. Додатково див. інформацію, яка розміщена на офіційному вебпорталі ДПС.
Розглянемо найголовніші зміни.
1. Відповідно до нової норми пп.14.1.212 ст.14 ПКУ для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів зіпсовані, знищені товари, або товари, наявність чи місцезнаходження яких не підтверджено таким суб’єктом господарювання, у тому числі товари, нестача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі (у тому числі на вимогу органу ДПС, надану згідно з пп.20.1.9 ст.20 ПКУ під час перевірки органом ДПС), вважаються проданими безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
Отже зіпсовані, знищені товари, або товари, наявність чи місцезнаходження яких не підтверджено таким суб’єктом господарювання, у тому числі товари, нестача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, обкладаються акцизним податком.
Проте ця вимога не розповсюджується на випадки, передбачені п.216.3 ст.216 ПКУ, а саме, якщо:
2 Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається КМУ.
Датою виникнення податкових зобов’язань щодо підакцизних товарів, наявність або місцезнаходження яких не підтверджено суб’єктом господарювання, у тому числі таких товарів, недостача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі на вимогу органу ДПС при проведенні перевірки такого органу, є дата складення відповідного документа, що засвідчує зазначені факти (п.216.9 ст.216 ПКУ доповнено новою нормою).
2. Акцизний податок з тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, який сплачувався роздрібними торговцями (ставка 5%), повинні будуть сплачувати виробники або імпортери таких виробів (внесено зміни до пп.212.1 ст.212 ПКУ).
Операції з реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів додано до об’єктів оподаткування.
Датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, є дата реалізації виробниками та/або імпортерами таких виробів у роздрібній торгівлі або суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з оптової та/або роздрібної торгівлі такими виробами (див. нові пп.213.1.14 ст.213 та 216.14 ст.216 ПКУ).
Ці нововведення набирають чинності не раніше внесення відповідних змін до БКУ3 (не раніше дати набрання чинності такими змінами).
3 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
3. Відповідно до змін, внесених до пп.213.3.13 ст.213 ПКУ, звільняються від оподаткування операції з ввезення на митну територію України неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами за умови подальшого виготовлення з такої сировини ферментованої (переробленої) тютюнової сировини та її реалізації4 виробникам тютюнових виробів або її експорт; реалізація тютюнової сировини тютюново-ферментаційним заводам особами, які виробляють тютюнову сировину на митній території України; реалізація ферментованої (переробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами виробникам тютюнових виробів.
4 До внесення змін звільнялися від оподаткування операції з ввезення на митну територію України неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію ферментованої (переробленої) тютюнової сировини.
Новою нормою зазначеного підпункту встановлено, що тютюново-ферментаційні заводи у строк для подання податкової декларації за місячний податковий період подають до органів ДПС за основним місцем обліку звіт про обсяги імпорту неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини, обсяги придбаної тютюнової сировини в осіб, які виробляють тютюнову сировину на митній території України, обсяги виробництва, реалізації виробникам тютюнових виробів та експорту ферментованої (переробленої) тютюнової сировини за формою, затвердженою Мінфіном України. Такий звіт прирівнюється до податкової декларації для цілей застосування норм ПКУ щодо проведення перевірок та притягнення до відповідальності за вчинення податкових правопорушень.
4. Збільшуються ставки акцизного податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої та пиво (пп.215.3.1 ст.215 ПКУ викладено в новій редакції).
Збільшені ставки податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти набрали чинності з 1 січня 2022 року, а на алкогольні напої та пиво наберуть чинності з 1 березня 2022 року5.
5 Див. також повідомлення на офіційному вебпорталі ДПС.
5. Змінами, внесеними до п.226.6 ст.226 ПКУ встановлено, що маркуванню підлягають усі (крім зазначених у п.226.10 ст.226 ПКУ) алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5% об’ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5% об’ємних одиниць не здійснюється.
Водночас п.226.10 ст.226 ПКУ додано двома новими позиціями, а саме не підлягають маркуванню:
6. З 5 до 3 робочих днів від дати подання документів для одержання марок акцизного податку скорочено строк одержання марок акцизного податку, зазначений у п.227.3 ст.227 ПКУ.
7. Новим пп.124.11 ст.124 ПКУ встановлено, що у разі порушення платником податків строку сплати до бюджету суми акцизного податку, передбаченого абзацом другим пп.222.1.2 ст.222 ПКУ6, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 10% від суми такого акцизного податку (у разі умисного вчинення – в розмірі 25%).
6 Відповідно до цієї норми суми податку з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм ПКУ, виробниками тютюнових виробів сплачуються до бюджету протягом 15 робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації. Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума податку сплачується до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.
Також відповідно до абзацу четвертого пп.222.1.2 ст.222 ПКУ у разі невиконання умов, визначених абзацами другим і третім пп.222.1.2 ст.222 ПКУ7, марки за наступними заявками-розрахунками виробників тютюнових виробів та виробників рідин, що використовуються в електронних сигаретах, не видаються до дня, в якому здійснено в повному обсязі сплату акцизного податку та штрафних санкцій, розрахованих відповідно до п.124.11 ст.124 ПКУ.
7 Відповідно до цієї норми суми податку з рідин, що використовуються в електронних сигаретах, сплачуються виробниками таких рідин до бюджету протягом 15 робочих днів з дня отримання марок акцизного податку. Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.
Закон № 1914 набрав чинності 1 січня 2022 року, крім змін, дата набрання чинності яких зазначені окремо у коментарі та інших норм, які в цьому коментарі не розглядались (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1914)8.
8 Закон № 1914 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 21.12.2021 р. № 244.