Документ
Коментар
ДПС у листі від 02.02.2022 р. № 209/99-00-21-03-03-071 у зв’язку з набранням чинності Закону № 19142 і до внесення змін до форми Декларації3 (набрання ними чинності) надала рекомендації щодо сплати та декларування податкових зобов’язань з акцизного податку.
1 Із повним текстом цього листа та додатками до нього можна ознайомитись на офіційному вебсайті ДПС.
2 Закон України від 30.11.2021 р. № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (див. коментар про зміни щодо справляння акцизного податку).
3 Йдеться про Декларацію акцизного податку (форму затверджено наказом Мінфіну України від 23.01.2015 р. № 14, у редакції наказу Мінфіну України від 26.09.2016 р. № 841, див. коментар до наказу Мінфіну України від 08.12.2020 р. № 747).
1. Зіпсовані, знищені товари, або товари, наявність чи місцезнаходження яких не підтверджено суб’єктом господарювання, у тому числі товари, нестача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі (далі – зіпсовані товари) (останній абзац пп.14.1.212 ст.14 ПКУ4).
4 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Розрахунок податкових зобов’язань щодо зіпсованих товарів здійснюється платником податку у розділі Д Декларації, Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів».
При складанні цього Додатку за звітний період, у якому складено документ, що засвідчує факт зіпсування, знищення товарів або непідтвердження наявності чи місцезнаходження товарів (нестача), з метою оподаткування вартість такого товару (товару за яким виявлено нестачу) додається до вартості відповідного підакцизного товару, який реалізовано у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування.
Керуючись п.46.4 ст.46 ПКУ, податківці пропонують платникам податку у разі наявності зіпсованих товарів (нестач) подавати додаток 10 «Доповнення до декларації акцизного податку відповідно до пункту 46.4 статті 46 глави 2 розділу ІІ Кодексу» до Декларації з наведенням вартості втраченого товару або товару, нестача якого виявлена, у розрізі видів підакцизних товарів.
Також ДПС зазначила, що з набуттям чинності змін до БКУ5 (абзац сьомий п.1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 1914) суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у роздрібній мережі, акцизний податок з реалізації суб’єктами роздрібної торгівлі підакцизних товарів не сплачуватимуть і норма, встановлена останнім абзацом пп.14.1.212 ст.14 ПКУ, на них не розповсюджуватиметься.
5 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
Місяць набуття чинності змінами до БКУ (крім випадку, якщо зміни набуватимуть чинності з першого числа звітного місяця) буде останнім звітним періодом, за який у платників акцизного податку, визначених пп.212.1.11 ст.212 ПКУ, виникатиме обов’язок щодо звітування та сплати акцизного податку з реалізації тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Починаючи зі звітного періоду з якого наберуть чинності зміни до БКУ, обов’язок щодо оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі зіпсованих товарів виникатиме у виробників/імпортерів тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, визначених пп.212.1.17 ст.212 ПКУ (з урахування змін, внесених Законом № 1914, що набирають чинності разом з набранням чинності змін до БКУ).
2. Перенесення обов’язку зі сплати акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з суб’єктів роздрібної торгівлі на виробників та імпортерів (далі – тютюн) (зміни внесено до пп.212.1 ст.212 ПКУ та набирають чинності разом з набранням чинності змін до БКУ).
До набрання чинності відповідних змін до БКУ платниками акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюну є суб’єкти господарювання, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів у роздрібній торгівлі.
3. Акцизний податок з пива для виробників та імпортерів (нова редакція пп.215.3.1 ст.215 ПКУ щодо алкогольних напоїв та пива набирає чинності з 1 березня 2022 року).
Відповідно до оновленого пп.215.3.1 ст.215 ПКУ ставка акцизного податку на пиво збільшується з 2,78 грн. за 1 літр до 59,82 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.
Платники акцизного податку – виробники (імпортери) пива у складі Декларації подають до органу ДПС розділ А «Податкові зобов’язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше», додаток 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку …» та додаток 4 «Обороти, що звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою, гривень» (за необхідності).
За звітні періоди січень – лютий 2022 року оподаткування виробленого/ввезеного на митну територію України пива здійснюється за чинною ставкою акцизного податку 2,78 грн за 1 літр 100-відсоткового спирту.
Починаючи із звітного періоду за березень 2022 року виробники/імпортери здійснюють оподаткування пива за ставкою акцизного податку 59,82 грн за 1 літр 100-відсоткового спирту.
Зразок заповнення додатка 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку …» до Декларації за новим порядком оподаткування наведено у додатку 2 до листа, що коментується6.
6 Також у цьому листі наведено рекомендації щодо сплати та декларування акцизного податку з електричної енергії.