Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 15.03.2022 р. № 2120-IX (Закон № 2120) у зв’язку з введенням воєнного стану внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо ПДВ1.
1 Див. також коментар до Закону № 2120 щодо змін у частині справляння ПДФО та військового збору, а також щодо РРО (ПРРО) та спрощеної системи оподаткування.
Розглянемо ці нововведення.
1. Постачання товарів оборонного призначення.
Змінами, внесеними до п.32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, із цього пункту вилучено слова «у Донецькій та Луганській областях, що здійснюється шляхом проведення операцій Об'єднаних сил (ООС)». Отже, дію пільги з ПДВ поширено на операції з ввезення та/або постачання товарів для забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації на всій території України, а не лише на території Донецької та Луганської областей. Також у цьому пункті було змінено слова «продукція оборонного призначення» на слова «товари оборонного призначення», тобто термінологію ПКУ приведено у відповідність із нормами Закону України від 17.07.2020 р. № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі». Аналогічні зміни щодо термінології внесено і до п.197.23 ст.197 ПКУ2.
2 Згідно з п.197.23 ст.197 ПКУ від оподаткування ПДВ звільняються операції із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених частиною восьмою ст.287 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI, та з першого постачання цих товарів на митній території України для їх використання у виробництві товарів оборонного призначення, визначених згідно із законом, та якщо замовником таких товарів є державний замовник у сфері оборони, визначений КМУ.
Також змінами до п.32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ уточнено коди УКТ ЗЕД для окремих товарів оборонного призначення, операції з ввезення та постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ.
2. Знищення (втрата) товарів під час воєнного стану та передача товарів у державну чи комунальну власність.
Підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пунктом 321, згідно з яким протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважаються використаними платником податку в не оподаткованих ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари:
При цьому у разі якщо такі товари були придбані (ввезені на митну територію України) з нарахуванням ПДВ і платником податку відображено податковий кредит (як до 24.02.2022 р. так і після) норми п.198.5 ст.198 ПКУ не застосовуються. Тобто податкові зобов’язання на так званий «умовний продаж»3 нараховувати не потрібно!
3 Докладніше про нарахування податкових зобов’язань на «умовний продаж» див. «Умовний продаж».
3. Передача товарів (надання послуг) для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
У випадках здійснення операцій з передачі/надання товарів та послуг установам або організаціям4 для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, такі операції не вважаються операціями з постачання товарів/послуг (абзац четвертий п.321 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). І так само як і при передачі товарів в державну чи комунальну власність (див. вище) податкові зобов’язання на «умовний продаж» згідно з п.198.5 ст.198 ПКУ нараховувати не потрібно!
4 До таких установ та організацій належать: ЗСУ, Національна гвардія України, СБУ, Служба зовнішньої розвідки України, Державна прикордонна служба України, МВС України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчі формування територіальних громад, інші утворені відповідно до законів України військові формування, їх з'єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.
Водночас, у разі якщо для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави під час дії воєнного стану відбувається постачання товарів або послуг, які оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, то таке постачання вважається операцією з постачання. Наприклад, саме до таких «нульових» операцій можна віднести операції з міжнародного перевезення вантажів (пп. «а» пп.195.1.3 ст.195 ПКУ) та операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту ЗСУ та інших установ, визначених постановою КМУ від 02.03.2022 р. № 178 «Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану» (див. коментар до цієї постанови).
4. Ставка 7% для операцій з постачання та ввезення пального, нафти та нафтопродуктів.
Підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пунктом 82. Відповідно до цього пункту на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України пального (бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу)5, на яке тимчасово встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються ПДВ за ставкою у розмірі 7%.
5 Коди товарної номенклатури згідно УКТ ЗЕД для таких видів пального визначено новим п. 41 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Звертаємо увагу постачальників пального, нафти та нафтопродуктів, що формування податкового кредиту за операціями з придбання (ввезення) товарів/послуг для їх використання в операціях, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7%, здійснюється у загальному порядку, тобто виходячи з суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) при придбанні/отриманні або ввезенні таких товарів/послуг. Суми податкового кредиту, сформовані у попередніх податкових періодах при придбанні товарів та послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, що починають використовуватись в операціях, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7%, не підлягає коригуванню!
Водночас, якщо у платника ПДВ, який протягом звітного періоду здійснював операції з постачання пального, нафти та нафтопродуктів із нарахуванням податкових зобов’язань за ставкою 7%, за результатами такого звітного періоду сума податку, визначена у податковій декларації, має від’ємне значення, то вона не підлягає бюджетному відшкодуванню! Така сума від’ємного значення податку підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду. Але якщо платники ПДВ протягом звітного періоду, в якому здійснено операції з постачання пального, нафти та нафтопродуктів, визначених п.82 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, також здійснювали операції з вивезення за межі митної території України будь-яких дозволених в умовах дії правового режиму воєнного стану товарів, то вони мають право від’ємне значення суми ПДВ задекларувати до бюджетного відшкодування, в тому числі в рахунок погашення податкового боргу, за умови дотримання інших вимог, визначених законодавством6.
6 Див. інформацію на офіційному вебпорталі ДПС.
5. Податкові перевірки та бюджетне відшкодування ПДВ.
Законом № 2120 пункт 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ7 викладено в новій редакції, відповідно до якої на період до припинення або скасування воєнного стану на території України податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім фактичних перевірок та камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, показники яких сформовані на підставі податкових накладних та/або розрахунків коригування, складених та зареєстрованих в ЄРПН, та/або митних декларацій. Водночас, у разі якщо суму бюджетного відшкодування сформовано в податковій декларації за операціями з придбання спирту, алкоголю, пива та тютюнових виробів8, то такі камеральні перевірки не проводяться і бюджетне відшкодування ПДВ не здійснюється.
7 Підрозділі 10 розділу ХХ ПКУ було доповнено цим підпунктом відповідно до Закону України від 03.03.2022 р. № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», що набрав чинності 07.03.2022 р.
8 Коди товарів згідно УКТ ЗЕД визначено пп.215.3.1, пп.215.3.2, пп.215.3.21 та пп.215.3.31 ст.215 ПКУ.
Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена протягом 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання. У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення фактичних або камеральних перевірок, до платників податків застосовується відповідальність згідно з чинними нормами ПКУ. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), у такому випадку не застосовуються.
Також Законом № 2120 внесено зміни до п.69.11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, у зв’язку з чим платники ПДВ матимуть можливість отримати бюджетне відшкодування після узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, визначеної абзацом другим п.69.2 цього підрозділу. Водночас, якщо внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв'язку із введенням воєнного, надзвичайного стану відшкодування ПДВ відбулося несвоєчасно, пеня за таке несвоєчасне відшкодування не нараховується (п.200.23 ст.200 ПКУ доповнено новим абзацем).
6. Особливості заповнення звітності з ПДВ в період дії воєнного стану.
Пунктом 322 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено особливості формування податкового кредиту на період дії правового режиму воєнного стану.
Так, під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану платники ПДВ за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»9.
9 Докладніше про особливості формування податкового кредиту на підставі первинних документів див. «Рекомендації щодо подання звітності з ПДВ та сплати податку у період дії воєнного стану».
Після припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану протягом 6-ти місяців платники податку:
10 Починаючи з 24.02.2022 р. податкові накладні та розрахунки коригування до них тимчасово не реєструються в ЄРПН.
Нагадаємо, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН не застосовуються! (пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Закон № 2120 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 17 березня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2120)11.
11 Закон № 2120 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 17.03.2022 р. № 58.