Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 15.03.2022 р. № 2120-IX1 (Закон № 2120) у зв’язку з введенням воєнного стану внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо спрощеної системи оподаткування2.
1 Щодо цього Закону див. також інформацію, яку розміщено на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області за адресою: https://if.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/576960.html.
2 Див. також коментар до Закону № 2120 щодо змін у частині справляння ПДФО та військового збору, щодо справляння ПДВ та щодо застосування РРО (ПРРО).
Так, підрозділ 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пунктом 9, відповідно до якого з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» ПКУ застосовуються з урахуванням певних особливостей (далі – особливості застосування). Розглянемо ці нововведення.
1. Загальні положення для платників єдиного податку першої, другої та третьої групи (пп.9.8 – 9.10 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Для обрання або переходу на спрощену систему з особливостями застосування суб’єкт господарювання до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, подає до органу ДПС за місцем податкової адреси Заяву3.
3 Тут і далі йдеться про Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (форму затверджено наказом Мінфіну України від 16.07.2019 р. № 308).
Тобто, юридичні та фізичні особи (як ті, які вже застосовують спрощену систему, так і ті, які мають намір перейти на таку систему оподаткування) до 31 березня мають подати відповідному органу ДПС зазначену Заяву.
У спеціальному полі «або ставка у відсотках до доходу» рядка 5.1.1 «Обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування» такої Заяви зазначається ставка податку у розмірі 2%4.
4 Реєстрація суб’єкта господарювання платником єдиного податку зі ставкою 2% здійснюється шляхом внесення до Реєстру платників єдиного податку. На офіційному вебпорталі ДПС (за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua) реалізована можливість щодо перевірки належності суб’єкта господарювання до платників єдиного податку зі ставкою 2% (за інформацією, яку розміщено на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/577155.html). Див. також відповідь на запитання, як здійснюється обрання або перехід на спрощену систему оподаткування з особливим порядком оподаткування у період дії воєнного стану, яку розміщено в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=30711 та на сторінці у Facebook (https://www.facebook.com/TaxUkraine/posts/273085088322816).
Новоутворені суб’єкти господарювання, які бажають обрати спрощену систему з особливостями оподаткування, подають заяву за загальною процедурою, передбаченою ПКУ.
Також встановлено, що платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей застосування спрощеної системи з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.
Зазначеними нормами КМУ надано право визначати особливості нарахування та сплати єдиного податку. Тобто цілком можливо, що відтепер деякі правила оподаткування будуть змінюватися не шляхом внесення змін до відповідних норм ПКУ, а через ухвалення відповідних постанов (рішень) КМУ.
2. Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи (пп.9.1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Встановлено, що ця категорія платників має право не сплачувати єдиний податок взагалі. За період, в якому такий податок не сплачувався, Декларація5 не заповнюється.
5 Йдеться про Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (форму затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578, у редакції наказу Мінфіну України від 09.12.2020 р. № 752, див. коментар).
Звісно, що йдеться про звільнення від сплати лише за зазначений вище період часу, тобто з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України. За період з січня по березень 2022 року сплата єдиного податку здійснюється у звичайному порядку.
Нагадаємо, що відповідно до п.293.2 ст.293 ПКУ ставка єдиного податку для першої групи платників встановлюється у розмірі не більше 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня податкового (звітного) року, для другої групи – не більше 20% мінімальної зарплати на 1 січня податкового (звітного) року6.
6 Нагадаємо, що на 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2481 грн, а мінімальну зарплату – 6500 грн (див. коментар до Закону України від 02.12.2021 р. № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік»).
3. Платники єдиного податку третьої групи – фізичні особи – підприємці та юридичні особи (пп.9.2 – 9.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Встановлено, що платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 млрд грн. До таких осіб не застосовується обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості застосування спрощеної системи, без урахування обмежень, встановлених п.291.5 ст.291 ПКУ, не можуть бути:
Нагадаємо, що відповідно до пп.3 п.291.4 ст.291 ПКУ платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні та юридичні особи, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Щодо переліку заборонених видів діяльності, який наведено у п.291.5 ст.291 ПКУ, то він значно ширше, ніж перелік, наведений вище.
Ставка єдиного податку складає 2% доходу (пп.9.4 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Відповідно до п.293.3 ст.293 ПКУ для платників податку третьої групи загальна ставка становить 3% (у разі сплати ПДВ) і 5% (без сплати ПДВ).
Платники єдиного податку третьої групи подають Декларацію7 за податковий (звітний) квартал із зазначенням суми помісячного доходу у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Податковим (звітним) періодом є квартал. Щомісяця до 15 числа потрібно сплачувати авансовий внесок єдиного податку за підсумками попереднього календарного місяця.
7 Йдеться про Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця і про Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) (форми затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578.
Також встановлено, що такі платники єдиного податку третьої групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ПДВ щодо операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Звертаємо увагу, по-перше, звільнення від ПДВ не розповсюджується на імпортні операції, а по-друге, для операцій з постачання товарів/послуг на митній території України таке звільнення є тимчасовим.
Платникам, які на час переходу на спрощену систему оподаткування перебуватимуть у статусі платника ПДВ, реєстрація платника ПДВ не анулюється, а є призупиненою на період перебування такого суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку зі ставкою 2%8.
8 За інформацією, яку розміщено на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/577155.html.
Відповідно до пп.9.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану використовували особливості застосування спрощеної системи, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, втрачають право на використання таких особливостей та автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до обрання особливостей застосування спрощеної системи9.
9 Щодо окремих нюансів та наслідків для платників ПДВ при автоматичному відновленні правил нарахування та сплати податку після завершення воєнного стану див. інформацію на офіційному вебсайті ДПС за адресою: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/577182.html.
Закон № 2120 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 17 березня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2120)10.
10 Закон № 2120 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 17.03.2022 р. № 58.