Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 01.04.2022 р. № 2173-IX1 (Закон № 2173) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ).
1 Щодо цього Закону див. також інформацію, яку розміщено на офіційному вебпорталі ДПС, а також в інформаційному листі ДПС «Особливості оподаткування податком на прибуток підприємств в умовах воєнного стану».
Розглянемо головні нововведення.
1. Скасовано обмеження щодо максимальної суми доходу (10 млрд. грн) для платників єдиного податку третьої групи (внесено зміни до пп.9.2 п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК). Тобто наразі такі платники можуть не турбуватись про обсяги отриманого доходу – відмовлятись від спрощеної системи не доведеться у будь-якому разі.
Змінами, внесеними до пп.9.3 п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, встановлено, що платниками єдиного податку третьої групи можуть бути суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами та підприємства, які надають послуги централізованого водопостачання та водовідведення, які здійснюють видобування підземних та поверхневих вод.2
2 Щодо цього див. також інформацію, яку розміщено на офіційному вебпорталі ДПС.
Разом з тим, зазначеною нормою платникам єдиного податку заборонено здійснювати оптовий продаж підакцизних товарів. Нагадаємо, що перелік підакцизних товарів наведено у п.215.1 ст.215 ПКУ, а основною відмінністю роздрібної торгівлі від оптової є продаж саме кінцевим споживачам.
Новим пп.9.12 п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що оподаткування податком на прибуток підприємств платників податку, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку третьої групи відповідно до п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ здійснюється з урахуванням таких особливостей:
Платник, який протягом календарного року перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 2%, у разі відновлення ним у цьому ж році сплати податку на прибуток складає та подає податкову декларацію з податку на прибуток3 наростаючим підсумком з початку такого календарного року. При цьому результати діяльності за періоди перебування на сплаті єдиного податку за ставкою 2% не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток, зазначеного у пп.134.1.1 ст.134 ПКУ, з урахуванням положень підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ для платників податку на прибуток, які перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну.
3 Йдеться про Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, у редакції наказу Мінфіну України від 28.04.2017 р. № 467).
Обсяг річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) платника податку на прибуток для цілей застосування пп.39.2.1.7 ст.39, пп.134.1.1 ст.134 та п.137.5 ст.137 ПКУ обчислюється за весь звітний рік, у тому числі з урахуванням доходів, отриманих за періоди такого року, в яких такий платник податку перебував на сплаті єдиного податку за ставкою 2%4.
4 Щодо «особливої» спрощеної системи оподаткування див. також коментар до Закону України від 15.03.2022 р. № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» та коментар до Закону України від 24.03.2022 р. № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».
2. Підпункт 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новими нормами, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення камеральних перевірок оформлюється акт перевірки, який направляється контролюючим органом шляхом надіслання документа до електронного кабінету платника податків з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету. Перебіг строків, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення зупиняється.
Документ, надісланий контролюючим органом до електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог Закону № 8515 та Закону № 21556.
5 Закон України від 22.05.2003 р. № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг».
6 Закон України від 05.10.2017 р. № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
3. Новим пп.69.27 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону № 50077 з урахуванням наступних особливостей (до зазначеного Закону також внесено відповідні зміни).
7 Закон України від 21.06.2012 р. № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення».
Податкові органи здійснюють контроль за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) шляхом проведення фактичних перевірок.
Фактична перевірка проводиться за наявності хоча б однієї з таких підстав:
Під час проведення фактичної перевірки податкові органи мають право отримувати від суб’єктів господарювання документи та/або інформацію, які підтверджують вартість придбання товару, що є предметом перевірки.
У разі виявлення порушень законодавства про ціни і ціноутворення за результатами проведення фактичної перевірки такі порушення зазначаються в окремому акті про результати фактичної перевірки, який надсилається до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
У разі якщо платник податків не погоджується з виявленими під час фактичної перевірки порушеннями законодавства про ціни і ціноутворення, він надсилає свої зауваження до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
4. Згідно з новим пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, і не можуть пред’явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, як виняток із положень ст.44 ПКУ застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред’явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов’язане з ризиком для життя чи здоров’я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв’язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються:
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв’язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з ПДВ, та/або суми від’ємного значення ПДВ минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання зазначеного повідомлення, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Обов’язок доведення відсутності підстав для застосування положень пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цієї норми, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену ПКУ та іншими законами України.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, визначається КМУ8.
8 На день виходу огляду законодавства зазначений перелік не визначено.
Закон № 2173 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 16 квітня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2173)9.
9 Закон № 2173 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 16.04.2022 р. № 88.