Документ
Коментар
НБУ постановою від 02.09.2022 р. № 200 (Постанова № 200) затвердив Положення про порядок відкриття та ведення поточних рахунків із спеціальним режимом використання в національній та іноземних валютах, банківських металах для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування (Положення № 200), яким встановлено правила відкриття та ведення поточних рахунків із спеціальним режимом використання фізичним особам, у тому числі самозайнятим особам, які мають право скористатись одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням у межах вимог, встановлених підрозділом 94 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ)1.
1 Нагадаємо, що період одноразового (спеціального) добровільного декларування продовжено до 1 березня 2023 року Законом України від 15.08.2022 р. № 2516-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, виплаченої на користь членів сімей поранених та загиблих учасників бойових дій під час участі у відсічі збройній агресії та забезпеченні національної безпеки України» (див. коментар до цього Закону).
Тобто фізичні особи, які мають намір скористатися правом на одноразове (спеціальне) добровільне декларування (декларанти), повинні звернутися до банку для відкриття спеціального рахунку – поточного рахунку із спеціальним режимом використання для зарахування грошових коштів у готівковій формі в національній та іноземних валютах, банківських металів з фізичною поставкою.
При цьому банк здійснює перевірку відповідно до п.4 Положення № 200, уживає заходів щодо встановлення джерел походження коштів згідно з п.5 Положення № 200 та відкриває спеціальний рахунок декларанту відповідно до вимог Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 162 (Інструкція № 162; див. коментар до цієї Постанови), у порядку, встановленому в п.60 Інструкції № 162 для фізичних осіб, та з обов’язковим дотриманням вимог п.28 Інструкції № 162. Декларант додатково до документів для відкриття спеціального рахунку подає анкету та заяву, форми яких наведено у додатках 1 та 2 до Положення № 200 (відповідно). Банк має право за потреби доповнювати анкету додатковими питаннями. При цьому між банком і декларантом укладається договір у письмовій формі, який має передбачати особливості відкриття, функціонування та закриття спеціального рахунку, які повинні відповідати вимогам ПКУ (п.7-8 Положення № 200).
Банк здійснює приймання від декларанта готівкових коштів у національній та іноземних валютах, банківських металів з фізичною поставкою для зарахування на спеціальні рахунки декларанта через операційну касу за платіжною інструкцією на переказ готівки відповідно до п.9 Положення № 200.
Після завершення процедури фінансового моніторингу та підтвердження джерел походження грошових коштів, банківських металів декларант згідно з п.13 Положення № 200 має право:
Постанова № 200 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 2 вересня 2022 р. та діє на період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування, встановленого в абзаці другому п.1 підрозділу 94 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, тобто, до 1 березня 2023 р. (п.4 Постанови № 200)2.
2 Постанову № 200 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 02.09.2022 р.