Документ
Коментар
КМУ постановою від 03.03.2023 р. № 185 (Постанова № 185) відповідно до частини другої ст.27 Закону № 11051 затвердив Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (Порядок № 185).
1 Закон України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у редакції Закону України від 21.09.2022 р. № 2620-IX «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (див. коментар у частині страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, та коментар у частині страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання).
Відповідно до п.5 Порядку № 185 підставами для прийняття територіальним органом ПФУ рішення щодо проведення перевірки листків непрацездатності є:
2 У разі коли за результатами моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності виявлено листки непрацездатності, що потребують подальшої перевірки, територіальний орган ПФУ протягом одного робочого дня приймає рішення щодо проведення перевірки та робить відмітку у підставах для перевірки «За результатами моніторингу даних». Порядок проведення моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності встановлюється правлінням ПФУ.
3 Національна служба здоров’я України.
Перевірка медичних висновків проводиться виключно уповноваженими лікарями4 (п.1 Порядку № 185).
4 Уповноважений лікар – особа, яка є лікарем та перебуває у трудових відносинах із закладом охорони здоров’я або фізичною особою – підприємцем, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та лікар, який є фізичною особою – підприємцем і має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, які уповноважені правлінням ПФУ на проведення перевірки обґрунтованості формування та видачі медичних висновків, пройшли автоматизований відбір з використанням електронної системи охорони здоров’я для проведення перевірки за кожним окремим випадком тимчасової непрацездатності та перевіряють відомості, що містяться у медичному висновку, а також деперсоналізовані відомості, на підставі яких він сформований, на підставі інформації з електронної системи охорони здоров’я (п.2 Порядку № 185)
Рішення про проведення перевірки листків непрацездатності оформлюється наказом за підписом керівника територіального органу ПФУ. Строк проведення перевірки листків непрацездатності не може перевищувати 10 календарних днів (п.7, п.9 Порядку № 185).
Результати перевірки листка непрацездатності зазначаються уповноваженою посадовою особою територіального органу ПФУ у довідці про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності5. Така довідка надсилається суб’єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб’єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв’язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган ПФУ та суб’єкт господарювання) протягом 3 робочих днів з дати формування довідки (п.14 та п.17 Порядку № 185).
5 Форма довідки про перевірку затверджується правлінням ПФУ.
Постанова № 185 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 4 березня 2023 року6.
6 Постанову № 185 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 04.03.2023 р. № 45.