Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 28.02.2023 р. № 3323-04/8463-06 у зв’язку з набранням чинності Постанови № 1571 надало роз’яснення щодо змін до порядку здійснення закупівель товарів, робіт і послуг відповідно до Особливостей № 11782.
1 Постанова КМУ від 17.02.2023 р. № 157 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178». (див. коментар)
2 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 (див. коментар)
Згідно з п.2 Постанови № 157 вона набрала чинності з 25.02.2023 р. (з дня її офіційного опублікування), крім пп.14, 15, 17, абзацу п’ятого пп.19 та пп.23 п.2 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 03.07.2023 р.
При цьому в листі зазначено, що в Особливостях № 1178 вказані пункти змін стосуються положень п.36, 38, 39, абзацу шостого пп.1 п.41 та абзацу першого п.64 відповідно.
У листі рекомендовано керуватись нормами Постанови КМУ від 03.03.2022 р. № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської федерації» щодо мораторію (заборони) на відносини за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, а стосовно винятків щодо застосування мораторію (заборони) (зокрема, проживання громадян Російської Федерації на території України на законних підставах) – ст.1 Закону України від 18.01.2001 р. № 2235-ІІІ «Про громадянство України».
Наразі встановлено заборону на здійснення замовниками публічних закупівель товарів, робіт і послуг у:
Крім того, замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів походженням з Російської Федерації / Республіки Білорусь, за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності Постановою № 11783.
3 Постанова КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 «Про затвердження Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (див. коментар)
Тож, Постановою № 157 внесено зміни до п.2 Постанови № 1178 для узгодження його положенень з чинним законодавством, тобто визначено коло суб’єктів, до яких застосовуються обмеження, пов’язані з участю в публічних закупівлях суб’єктів Російської Федерації / Республіки Білорусь, а також тих, до кого такі обмеження не застосовується, а саме громадяни Російської Федерації / Республіки Білорусь, які проживають на території України на законних підставах.
Змінами, внесеними до п.13 Особливостей № 1178, встановлено виняткові випадки, у разі яких замовник може здійснити придбання товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн грн, без використання електронної системи закупівель (ЕСЗ) шляхом укладення прямого договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару.
Такі випадки стосуються, зокрема:
Мінекономіки України звертає увагу, що Постановою № 157 встановлюються вимоги щодо необхідності обґрунтування застосування замовником підстави для здійснення закупівлі відповідно до пп.5 – 11, 14 п.13 Особливостей № 1178, а також оприлюднення такого обґрунтування відповідно до цього пункту.
Також, при укладенні договору про закупівлю відповідно до пп.6 п.13 Особливостей № 1178, у разі коли відмінено відкриті торги через неподання жодної тендерної пропозиції для участі у відкритих торгах, вимоги до постачальника згідно з п.44 Особливостей № 1178 (щодо підтвердження відсутності підстав, визначених п.3, 5, 6 і 12 частини першої ст.17 Закону про закупівлі4, які вимагаються тендерною документацією від переможця процедури закупівлі) відтепер не встановлюються.
4 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Водночас наголошується, що рішення щодо придбання товарів, робіт та послуг згідно з п.13 Особливостей № 1178 приймається замовником самостійно. При цьому підстави, за наявності яких замовник укладає такий договір про закупівлю, мають бути обґрунтованими та документально підтвердженими.
Постановою № 157 внесено зміни до п.44 Особливостей № 1178 та встановлено підстави для відмови в участі учаснику процедури закупівлі, що передбачені ст.17 Закону про закупівлі, з певними змінами до пп.1, 3, 6, 7, 11, 12 цього пункту.
Так, підстави для відмови в участі учаснику процедури закупівлі та відхилення його тендерної пропозиції будуть стосуватись саме керівника учасника процедури закупівлі, а не службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі.
При цьому особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України від 14.08.2014 р. № 1644-VII «Про санкції» виступатиме не лише учасник процедури закупівлі, але й кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи – учасника процедури закупівлі.
Згідно з п.28 Особливостей № 1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог ст.22 Закону про закупівлі з урахуванням цих особливостей. Також цим пунктом передбачено, що тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, встановленим НБУ станом на дату розкриття тендерних пропозицій.
Законом про закупівлі та Особливостями № 1178 встановлено імперативну норму, згідно з якою істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених у пп.1 – 8 п.19 Особливостей № 1178.
Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися у випадках та порядку, що були передбачені проектом договору та договором про закупівлю з урахуванням Особливостей № 1178, встановлених Законом про закупівлі та Постановою № 1178.
Враховуючи, що Постановою № 157 врегульовано також випадки оприлюднення в ЕСЗ інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до п.9, 10, 11 і 13 Особливостей № 1178, Мінекономіки України розробило таблицю для наочності змін, які набрали чинності, що додається до листа і з якою можна ознайомитися на офіційному сайті Мінекономіки України. На цьому сайті також можна ознайомитись з презентацією вебінару щодо змін до Постанови № 1178.