Документ
Коментар
КМУ постановою від 24.03.2023 р. № 264 (Постанова № 264) затвердив Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних1 (Порядок № 264), у додатках до якого наведено форми:
1 Щодо цього Порядку, а також його суттєвих відмінностей від Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказом Мінсоцполітики України, Міносвіти України від 31.05.2013 р. № 318/655, див інформацію, яку розміщено на офіційному вебсайті Одеського обласного центру зайнятості.
Порядок № 264 затверджено на виконання частини першої ст.35 Закону № 50672, відповідно до якої професійне навчання зареєстрованих безробітних – це професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, забезпечення продуктивної зайнятості безробітних, підвищення їх професійної мобільності та конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
2 Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення». Додатково див. коментар до Закону України від 21.09.2022 р. № 2622-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці» у частині змін до Закону № 5067.
Відповідно до п.4 Порядку № 264 професійне навчання безробітних організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності, забезпечення поточної та перспективної потреби ринку праці з урахуванням побажань та професійних потреб безробітних та заходів, визначених індивідуальним планом працевлаштування, складеним кар’єрним радником (спеціалізованим кар’єрним радником) разом з безробітним.
Професійне навчання безробітних3 здійснюється за очною (денною, вечірньою), дистанційною, мережевою, індивідуальною (на робочому місці (на виробництві), дуальною формами здобуття освіти або шляхом їх поєднання. Строк такого навчання не може перевищувати 10 місяців (п.16, 17 Порядку № 264)4.
3 Тут і далі йдеться про професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних.
4 Центр зайнятості направляє безробітного перед проходженням професійного навчання до закладів охорони здоров’я для попереднього медичного, психіатричного та наркологічного оглядів, якщо правила прийому до закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти вимагають надання відповідної довідки. У разі вибору безробітним професійного навчання за професією, здобуття якої відповідно до законодавства потребує обов’язкового медичного, психіатричного та наркологічного оглядів, відшкодовуються витрати для проходження такого огляду (п.12 Порядку № 264).
За безробітним під час професійного навчання зберігається виплата допомоги по безробіттю (п.20 Порядку № 264).
Згідно з п.10 Порядку № 264 безробітному, планом працевлаштування якого передбачено проходження професійного навчання, центр зайнятості за місцем реєстрації особи як безробітної видає сертифікат на навчання.
Відповідно до п.11 – 15 Порядку № 264 сертифікатом на навчання гарантується оплата центром зайнятості закладу освіти або роботодавцю, що надають платні освіті послуги з організації професійного навчання безробітних, вартості навчання безробітного в розмірі, що не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня поточного року (у 2023 році – 26840 грн5).
5 Відповідно до ст.7 Закону України від 03.11.2022 р. № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (див. коментар) розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2023 року становить 2684 грн.
Безробітному в період професійного навчання компенсуються витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку у порядку, затвердженому Мінекономіки України6.
6 На дату виходу цього огляду законодавства такий порядок не затверджено (не оприлюднено).
У разі вибору безробітним для проходження професійного навчання закладу освіти, що розташований не за місцем його реєстрації як безробітного та/або не за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування), такий безробітний забезпечується місцем проживання на період навчання з отриманням сертифіката на проживання в період навчання, який гарантує оплату центром зайнятості вартості проживання безробітного в період навчання в розмірі, що не перевищує 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня поточного року (у 2023 році – 13420 грн).
Пунктом 20 Порядку № 264, зокрема, передбачено, що центр зайнятості до початку навчання укладає з безробітним у письмовій формі договір про організацію професійного навчання в закладі освіти або в роботодавця та видає безробітному сертифікат на навчання.
Безробітний зобов’язується працевлаштуватися за набутою професією (спеціальністю) протягом 15 календарних днів після завершення навчання в разі професійного навчання на замовлення роботодавця.
Безробітний, який пройшов професійне навчання за сертифікатом на навчання для самозайнятості або провадження підприємницької діяльності, зобов’язується протягом 30 календарних днів після завершення навчання запровадити підприємницьку діяльність шляхом реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця.
Відповідно до п.22 Порядку № 264 заклад освіти або роботодавець протягом 5 робочих днів після укладення з безробітним договору про навчання подає центру зайнятості, який видав сертифікат на навчання, завірену належними чином копію такого договору, розрахунок вартості навчання безробітного, відомості про рахунок закладу освіти або роботодавця для оплати вартості навчання із зазначенням ФИО безробітного, відривну частину сертифіката на навчання з відміткою про прийняття на навчання.
У разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за набутою професією безробітний протягом 30 календарних днів після припинення або завершення навчання відшкодовує центру зайнятості, який уклав з ним договір про професійне навчання за сертифікатом на навчання та/або договір про проживання в період навчання, суму витрат на професійне навчання, проживання в період навчання, проїзд до місця розташування закладу освіти або роботодавця та у зворотному напрямку, попередній медичний, психіатричний та наркологічний огляди (п.34 Порядку № 264).
Постанова № 264 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 29 березня 2023 року7.
7 Постанову № 264 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 29.03.2023 р. № 62.