Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 20.03.2023 р. № 2970-IX1 (Закон № 2970) внесла зміни, зокрема, до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо процедури та термінів подання звітності про участь у міжнародній групі компаній (повідомлення про участь у міжнародній групі компаній та звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній).
1 Див. також коментарі до Закону України від 20.03.2023 р. № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» в частині вимог до резидентів, які на договірній основі здійснюють управління діяльністю, активами або майном трасту або виконують обов’язки адміністратора трасту та в частині вимог щодо подання нерезидентами інформації про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників.
Насамперед звертаємо увагу, що ст.14 ПКУ доповнено новим пп.14.1.2542 ПКУ, у якому наведено визначення терміну «учасник міжнародної групи компаній» для цілей ст.39 ПКУ.
Відповідно до нової норми пп.39.4.2 ст.39 ПКУ платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Таке повідомлення має містити інформацію, перелік якої наведено в новій редакції пп.39.4.2.2 ст.39 ПКУ.
Відповідно до нової редакції пп.39.4.10 ст.39 ПКУ платник податків - резидент України, що належить до міжнародної групи компаній, у випадках, визначених цим підпунктом, зобов’язаний подавати до ДПС України в електронній формі звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній.
Такий звіт подається у разі, якщо сукупний консолідований дохід міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків, за фінансовий рік, що передує звітному, розрахований згідно із стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія міжнародної групи компаній (за відсутності інформації – відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку), дорівнює або перевищує відповідний показник мінімального розміру сукупного консолідованого доходу, визначений пп.39.4.102 ст.39 ПКУ (еквівалент 750 мільйонів євро) та за наявності однієї з обставин, наведених у пп.39.4.10 ст.39 ПКУ, зокрема, якщо між Україною та відповідною іноземною юрисдикцією податкового резидентства материнської компанії міжнародної групи компаній є чинний міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, але наявні факти системного невиконання відповідної угоди QCAA2.
2 Відповідно до нового пп.14.1.103 ст.14 ПКУ угода QCAA (для цілей ст.39 ПКУ) – це угода, укладена між компетентними органами України та іноземної юрисдикції, які є сторонами чинного міжнародного договору, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, яка передбачає автоматичний обмін звітами у розрізі країн міжнародної групи компаній між Україною і такою іноземною юрисдикцією (Qualifying Competent Authority Agreement), у тому числі Багатостороння угода CbC.
Якщо більше ніж один учасник міжнародної групи компаній є платником податків - резидентом України та наявні одна або декілька обставин, визначених абзацами п’ятим - сьомим пп.39.4.10 ст.39 ПКУ, міжнародна група компаній може призначити одного з таких учасників уповноваженим на подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній. Про таке призначення уповноважений учасник міжнародної групи компаній повідомляє центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, шляхом подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, визначеного підпунктом 39.4.2 ст.39 ПКУ.
Платник податків - резидент України, який належить до міжнародної групи компаній, звільняється від подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній стосовно відповідного фінансового року, визначеного пп.39.4.11 ст.39 ПКУ, якщо одночасно виконуються умови, зазначені в новому пп.39.4.101 ст.39 ПКУ.
Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній має містити інформацію в розрізі кожної юрисдикції (держави, території), у якій зареєстрований учасник відповідної міжнародної групи компаній або в якій міжнародна група компаній здійснює свою діяльність, та щодо кожного учасника такої міжнародної групи компаній, зокрема, але не виключно, інформацію, перелік якої наведено у пп.39.4.11 ст.39 ПКУ.
Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній складається за фінансовий рік, встановлений материнською компанією міжнародної групи компаній, що може не збігатися з календарним роком, та подається не пізніше 12 місяців після останнього дня такого фінансового року (у разі відсутності відомостей про встановлений материнською компанією міжнародної групи компаній фінансовий рік - протягом 12 місяців після закінчення календарного року) (відповідні зміни внесено до абзацу чотирнадцятого пп.39.4.11 ст.39 ПКУ). Якщо контролюючий орган виявляє помилки у поданому звіті у розрізі країн міжнародної групи компаній або отримує повідомлення про такі помилки від компетентного органу іншої юрисдикції на підставі угоди QCAA, він повідомляє платника податків про необхідність виправлення помилок або уточнення інформації у поданому звіті у розрізі країн міжнародної групи компаній. Платник податків зобов’язаний подати уточнений звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній з відповідними виправленнями або надати пояснення засобами електронного зв’язку в порядку, передбаченому ст.42 ПКУ, не пізніше 30 календарних днів з дня отримання повідомлення контролюючого органу (новий пп.39.4.111 ст.39 ПКУ).
Звертаємо увагу на внесені Законом № 2970 зміни до підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, зокрема, щодо строків застосування норм п.39.4 ст.39 ПКУ (п.53 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ викладено в новій редакції).
Також Законом № 2970 внесено зміни до п.120.5 та 120.6 ст.120 ПКУ, якими визначено відповідальність за несвоєчасне подання платником податків звітності, зокрема, звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, а також надання недостовірної інформації в цій звітності.
Закон № 2970 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування – 28 квітня 2023 року3, крім окремих норм, зазначених у п.1 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2970, зокрема, йдеться про зміни до п.120.5 та 120.6 ст.120 ПКУ, які набувають чинності з 01.01.2024 р.
3 Закон № 2970 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 27.04.2023 р. № 84.