Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 17.05.2023 р. № 3323-04/22523-06 поінформувало суб'єктів сфери публічних закупівель щодо змін, які внесені Постановою № 4711 (див. коментар) до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Особливості № 1178), затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 (Постанова № 1178).
1 Постанова КМУ від 12.05.2023 р. № 471 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 і від 21 березня 2023 р. № 253 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».
1. Щодо змін, внесених до Особливостей № 1178.
Зміни, внесені Постановою № 471 до Особливостей № 1178, мають на меті забезпечити проведення ефективних публічних закупівель із застосуванням електронної системи закупівель (ЕСЗ) в умовах дії правового режиму воєнного стану в Україні.
Постановою № 471 визнано такими, що втратили чинність, постанову КМУ від 30.12.2022 р. № 1495 «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (якою передбачалось, що відкриті торги тимчасово, до 03.07.2023 р., проводяться без застосування електронного аукціону) та постанову КМУ від 17.02.2023 р. № 157 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178».
Отже, з 19.05.2023 р. (з дня набрання чинності Постановою № 471) для проведення відкритих торгів із застосуванням електронного аукціону повинно бути подано не менше двох тендерних пропозицій. Електронний аукціон проводиться ЕСЗ відповідно до ст.30 Закону про закупівлі2.
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Водночас Мінекономіки України звертає увагу, що за обґрунтованим рішенням замовника відкриті торги можуть бути проведені без застосування електронного аукціону.
2. Щодо заборони на здійснення замовниками публічних закупівель у визначених Особливостями № 1178 суб'єктів.
Постановою № 471 в новій редакції затверджено абзац другий п.2 Постанови № 1178 щодо заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг у фізичних/юридичних осіб Російської Федерації / Республіки Білорусь.
Зазначені зміни передбачають виняток для випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
3. Щодо здійснення закупівель за кошти кредитів, позик, грантів з урахуванням додаткових вимог.
Змінами, внесеними до п.3 Особливостей № 1178 передбачено, що у разі здійснення закупівлі товарів (робіт, послуг) за кошти кредитів (позик, грантів), які надані відповідно до міжнародних договорів України Міжнародним банком реконструкції та розвитку, Міжнародною фінансовою корпорацією, Багатостороннім агентством з гарантування інвестицій, Міжнародною асоціацією розвитку, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком, Північним інвестиційним банком, а також іншими міжнародними валютно-кредитними організаціями, та здійснюється згідно з правилами і процедурами, якими передбачається можливість застосування законодавства України у сфері публічних закупівель, вона може здійснюватися відповідно до Особливостей № 1178 з урахуванням додаткових вимог і умов, схвалених відповідною організацією.
Тобто у разі застосування законодавства України у сфері публічних закупівель при здійсненні закупівель за кошти кредитів (позик, грантів), що надані відповідно до міжнародних договорів України, такі закупівлі можуть враховувати додаткові вимоги і умови, схвалені відповідною організацією, зокрема у спеціальному процедурному посібнику щодо відповідного кредиту (позики, гранту), наданого згідно з міжнародним договором.
4. Щодо моніторингу закупівель.
Відповідно до змін, внесених до п.23 Особливостей № 1178, Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, а також закупівель, за якими в ЕСЗ оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування ЕСЗ, у порядку, встановленому ст.8 Закону про закупівлі. Дані автоматичних індикаторів ризиків застосовуються з урахуванням цих особливостей.
5. Щодо переговорної процедури закупівлі.
З 19.10.2022 р. на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, у разі якщо замовником у розумінні Закону про закупівлі передбачено придбання товарів, робіт і послуг та укладення договору про закупівлю, такі закупівлі здійснюються у спосіб, який визначений Особливостями № 1178.
Докладно про способи закупівель згідно з Особливостями № 1178 в залежності від очікуваної вартості предмета закупівлі висвітлено в листі від 20.10.2022 р. № 3323-04/70997-06 (див. коментар).
Особливостями № 1178 встановлено перелік випадків, коли придбання замовником товарів, робіт і послуг може здійснюватися без застосування ЕСЗ, шляхом укладання прямих договорів, з подальшим розміщенням в ЕСЗ відповідних звітів про такі договори, а також повідомлень про внесення змін до договорів. Такі положення встановлені, зокрема і для низки випадків, аналогічних передбаченим Законом про закупівлі для застосування переговорної процедури закупівлі.
Отже, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовниками застосовуються способи закупівель, встановлені Особливостями № 1178. При цьому, Мінекономіки України звертає увагу, що застосування переговорної процедури закупівель Особливостями № 1178 не передбачено.
6. Щодо застосування 24 годин на усунення невідповідностей.
При виявленні замовником невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції, він розміщує в ЕСЗ у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей (п.43 Особливостей № 1178).
На період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, Особливості № 1178 містять розширену можливість для виправлення невідповідностей, що дозволяє учаснику, у пропозиції якого наявні такі невідповідності, виправити їх для збереження найбільш економічно вигідної пропозиції для замовника.
Водночас Особливостями № 1178 встановлено вичерпний перелік підстав для відхилення замовником пропозицій.
Зокрема, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
1) учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані нм у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в ЕСЗ повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
2) тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до Особливостей № 1178.
Не підлягає виправленню випадок відсутності інформації та/або документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, оскільки у разі відсутності необхідних документів із відповідною інформацією встановити відповідність вимогам не вбачається можливим.
Отже, виходячи зі змісту Особливостей № 1178, у разі, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, які були надані учасником процедури закупівлі і при цьому їх виправлення не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі (найменування товару, марки, моделі тощо), замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Будь-які рішення щодо закупівель приймаються замовниками з дотриманням мети, закріпленої у ст.5 Закону про закупівлі.