Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 23 червня 2023 року1 роз’яснила особливості визначення мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) для деяких платників податків під час воєнного стану.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України за адресою: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/686646.html.
1. Зокрема, ДПС України нагадала, що Законом № 30502 внесено зміни до п.381.2 ст.381 ПКУ3, відповідно до яких МПЗ не визначається для земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. МПЗ для таких земельних ділянок не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи.
2 Закон України від 11.04.2023 р. № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (див. коментар до цього Закону щодо звільнення юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців від сплати земельного податку, а також коментар до інформаційного повідомлення ДПС України від 18 травня 2023 року).
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2. Змінами, внесеними до пп.69.15 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, передбачено, що не нараховується та не сплачується загальне МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:
Сума МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.
Нагадаємо, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Мінреінтеграції України від 22.12.2022 р. № 309 (Перелік № 309). Для цілей пп.69.15 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ застосовується тільки перелік територій активних бойових дій (частина друга розділу І Переліку № 309) та перелік тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України (розділ ІІ Переліку № 309).
3. У 2022 році підлягають оподаткуванню єдиним податком четвертої групи та, відповідно, підпадають під розрахунок МПЗ за 2022 рік земельні ділянки у разі одночасної наявності таких двох обставин:
4. Згідно з пп.69.33 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, на яких ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, не нараховується та не сплачується за період з 1 березня 2022 року до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації (річна сума податкових зобов’язань по єдиному податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті за 2022 рік, розраховується сумарно за періоди з 1 січня 2022 року по 28 лютого 2022 року та з дня наступного, за датою завершення активних бойових дій або тимчасової окупації по 31 грудня 2022 року).
Мінімальне податкове зобов’язання визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки підлягали оподаткуванню єдиним податком четвертої групи.
Отже, якщо дата завершення активних бойових дій або тимчасової окупації не припадає на останній календарний день місяця (тобто відсутній повний календарний місяць), такий місяць не включається в період звільнення від розрахунку МПЗ4.
4 Щодо цього також див. коментар до Закону № 3050 щодо звільнення від сплати єдиного податку платників єдиного податку четвертої групи.
5. Щодо можливості уточнення МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, задекларованого до набрання чинності Законом № 3050 (до 6 травня 2023 року) шляхом подання уточнюючих податкових розрахунків до раніше поданих декларацій5 за 2022 рік, ДПС України зазначила, що у колонці «Кількість календарних місяців» додатку з розрахунком загального МПЗ до відповідної декларації за 2022 рік зазначається кількість місяців, за які необхідно визначати МПЗ, а саме пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.
5 Тут і далі йдеться про податкові декларації (уточнюючі декларації), які платники відповідного податку в залежності від системи оподаткування (податок на прибуток, єдиний податок, ПДФО) зобов’язані складати та подавати органу ДПС.
6. Різниця між сумою загального МПЗ та загальною СПП6 обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної СПП, сплаченої протягом податкового (звітного) року (пп.141.9.2 – 141.9.3 ст.141, п.177.15 ст.177, пп.2971.2 – 2971.5 ст.2971 ПКУ).
6 Тут і далі йдеться про загальну суму сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
При цьому у разі уточнення платником податків до зменшення суми раніше задекларованої орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, які перебувають у державній чи комунальній власності, такому платнику також необхідно відкоригувати суму витрат на сплату орендної плати (20%) у додатку з розрахунком загального МПЗ до відповідної декларації за 2022 рік.
Це зумовлено тим, що у разі уточнення до зменшення раніше задекларованих податкових зобов’язань з орендної плати за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, різниця між сумою фактично сплаченої орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2022 рік та сумою уточнених податкових зобов’язань вважатиметься надміру сплаченою, тому не може бути врахована в розрахунок МПЗ.
7. Відповідно до абзацу четвертого пп.69.15 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ сума МПЗ за земельні ділянки визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.
Тому, якщо земельні ділянки, незалежно від системи оподаткування, на якій перебуває суб’єкт господарювання (юридична або фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, платник єдиного податку першої, другої, третьої або четвертої групи), не підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи відповідно до вимог ПКУ (з урахуванням змін, внесених Законом № 3050) платник податку має право відкоригувати раніше задеклароване МПЗ за такі земельні ділянки.
В уточнюючій декларації суб’єкт господарювання відображає розрахунок МПЗ лише за ті місяці, в яких такі земельні ділянки підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи7.
7 Також див. коментар до інформаційного повідомлення ДПС України від 23 червня 2023 року щодо коригувань в обліку платників податку на прибуток, звільнених від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно у зв’язку з воєнним станом.