Документ
Коментар
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків в інформаційному повідомленні від 8 листопада 2023 року1 надало відповіді на запитання щодо єдиного податку четвертої групи (для юридичних осіб) та мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
1. Фермерське господарство використовує у своїй діяльності земельні ділянки, які знаходяться у власності, оренді або постійному користуванні його члена на підставі ст.12 Закону № 9732, тобто без укладення договору оренди. Цільове призначення ділянки – для ведення фермерського господарства. Хто має сплачувати МПЗ щодо цієї земельної ділянки: фермерське господарство як юридична особа чи член такого господарства як фізична особа?
2 Закон України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство».
Оскільки державна реєстрація договору оренди між фермерським господарством та його членом відсутня, МПЗ виникає саме у члена фермерського господарства як у власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
2. Чи враховуються у зменшення МПЗ суми ПДФО та військового збору, сплачені з доходів від трудової участі та дивідендів членів фермерського господарства?
Суми ПДФО та військового збору, сплачені з доходу, який виплачується члену фермерського господарства пропорційно його трудової участі в діяльності такого господарства, враховується при визначенні МПЗ.
При отриманні інших доходів (у тому числі з дивідендів) фізичною особою, яка не перебуває з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах, сума ПДФО та військового збору, сплаченого з такого доходу, не враховується при визначені МПЗ.
3. За 2022 рік орендна плата за земельну ділянку нарахована і виплачена фізичній особі у 2023 році. Чи можна включити у зменшення МПЗ за 2023 рік суми ПДФО та військового збору, утриманих з такої орендної плати?
Оскільки орендна плата за земельну ділянку була сплачена у 2023 році (а також суми ПДФО та військового збору), суб’єкт господарювання має право включити такі суми ПДФО та військовий збір у рахунок МПЗ за 2023 рік.
4. Договір емфітевзису укладений у 2019 році. У цьому ж році виплачена вся сума по договору. Чи можна, починаючи з 2022 року, щорічно враховувати у зменшення МПЗ суми ПДФО та військового збору, які утримані та сплачені у 2019 році, пропорційно сумі нарахованої амортизації?
Так, враховувати можна.
5. Єдиний податок та податок на прибуток за останній звітний період 2022 року сплачено у 2023 році в строки, визначені ПКУ3. За який рік такі податки слід включити у зменшення МПЗ?
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
За 2023 рік.
6. Юридична особа орендує земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, яка є власністю фізичної особи та знаходиться у межах населеного пункту. Чи повинна юридична особа визначати МПЗ за таку ділянку?
Оскільки ділянка знаходиться у власності фізичної особи та за умови відсутності державної реєстрації переходу права власності або права користування юридична особа не визначає МПЗ по такій земельній ділянці.
7. Чи можуть оштрафувати платника податків за заниження МПЗ за 2022 рік, якщо помилка буде виявлена під час податкової перевірки (документальної чи камеральної)?
Штрафні санкції, передбачені ст.123 ПКУ при визначенні податкових зобов’язань платників податків з урахуванням МПЗ за 2022 рік, а також штрафні санкції, передбачені ст.124 ПКУ за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання з ПДФО, розрахованого органом ДПС з урахуванням загального МПЗ за 2022 рік, не застосовуються.
8. Згідно з договором оренди орендна плата складає 8% нормативної грошової оцінки (далі – НГО) земельної ділянки. Наказом керівника у 2023 році вирішено виплатити орендодавцям орендну плату у розмірі 12% НГО. Чи будуть ПДФО та військовий збір, сплачені з такої орендної плати в повному обсязі, враховуватися у зменшення МПЗ?
У разі якщо відповідно до наказу по підприємству здійснюється виплата орендної плати орендодавцям – фізичним особам за передані ними в користування платнику МПЗ земельні ділянки у розмірі, більшому ніж передбачено відповідним договором оренди, і вся така виплата відображена в бухгалтерському обліку, оподатковується та відображається у звітності за правилами, встановленими для орендної плати, то сплачені з неї суми ПДФО та військового збору можуть бути враховані під час визначення МПЗ.
9. Підприємство – платник єдиного податку четвертої групи знаходиться на території активних бойових дій. Як розрахувати суму єдиного податку за січень – лютий в уточнюючій Декларації4 за 2022 рік: виходячи із пропорції сплати, передбаченої пп.295.9.2 ст.295 ПКУ (тобто 10% річної суми поділити на 3 місяці і помножити на 2 місяці), чи річну суму єдиного податку необхідно поділити на 365 днів і помножити на кількість днів за січень – лютий?
4 Тут і далі йдеться про Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (форму затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578, у редакції наказу Мінфіну України від 24.11.2022 р. № 394, див. коментар).
У разі подання уточнюючої Декларації за 2022 рік для розрахунку єдиного податку за січень – лютий 2022 року необхідно всю річну суму єдиного податку поділити на 12 місяців та помножити на 2 місяці5.
10. Як заповнювати рядки 02-03 додатку 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік1» до звітної Декларації: враховувати тільки податки, сплачені на відповідній територіальній громаді, чи розподіляти загальну суму сплачених підприємством податків пропорційно площі сільгоспугідь, розташованих у відповідній громаді?
У звітних Деклараціях зазначається загальна сума сплачених податків, розподілена пропорційно площі сільгоспугідь, розташованих у відповідній громаді. Тобто, потрібно розрахувати МПЗ в цілому по платнику податку та у разі виникнення позитивного значення розподілити суму збільшення (такого позитивного значення) між відповідними місцевими бюджетами та перерахувати пропорційно частці земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території відповідної територіальної громади, у загальній площі таких ділянок.