Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 23.02.2024 р. № 3603-IX (Закон № 3603) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо взаємодії з податківцями у режимі відеоконференції, оскарження рішень податкових органів, оформлення результатів перевірок та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1.
1 Про Закон № 3603 див. також коментар у частині змін щодо податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), коментар щодо скасування штрафів за сплату податків на інший (не той) бюджетний рахунок, коментар щодо податку на прибуток, коментар щодо спрощеної системи оподаткування та коментар щодо звільнення від нарахування та сплати плати за землю за ділянки, на яких розташовані об’єкти нерухомості, знищені внаслідок бойових дій.
Розглянемо головні з них.
1. Можливість спілкування з податківцями у режимі відеоконференції у тому числі через електронний кабінет (зміни наберуть чинності 16 червня 2024 року).
Новим пп.17.1.18 ст.17 ПКУ передбачено право платника податків на взаємодію з органом ДПС у режимі відеоконференції у випадках, передбачених ПКУ, з метою надання усних пояснень.
Також встановлено, що посадові та службові особи органів ДПС зобов’язані взаємодіяти з платниками податків у випадках, передбачених ПКУ, у режимі відеоконференції (див. новий пп.21.1.12 ст.21 ПКУ).
Оновленими нормами п.421.2 ст.42 ПКУ передбачено, що електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи ДПС, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання ПКУ та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на органи ДПС, в тому числі, шляхом:
2. Оскарження рішень органів ДПС та оформлення результатів перевірок (зміни наберуть чинності 16 червня 2024 року).
Новою редакцією абзацу четвертого п.56.3 ст.56 ПКУ встановлено, що скарги на рішення територіальних органів ДПС України подаються до ДПС України. У скарзі платник податків має право заявити про своє бажання бути присутнім особисто або через свого представника при розгляді скарги, у тому числі в режимі відеоконференції, а орган ДПС зобов’язаний повідомити такого платника податків про дату, час та місце/спосіб розгляду скарги не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати розгляду такої скарги. Інформація (повідомлення) про розгляд органом ДПС матеріалів скарги у режимі відеоконференції надсилається платнику податків в електронному вигляді в електронний кабінет. Відсутність платника податків (його представника), повідомленого в такому порядку про дату, час та місце/спосіб розгляду скарги (у тому числі у режимі відеоконференції), не є перешкодою для розгляду скарги.
Оновленою редакцією пп.86.7.2 ст.86 ПКУ передбачено, що у разі отримання від платника податків у визначеному цією нормою порядку заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень орган ДПС зобов’язаний повідомити платника податків про дату, час та місце/спосіб розгляду матеріалів перевірки, у тому числі в режимі відеоконференції. Інформація (повідомлення) про розгляд органом ДПС матеріалів перевірки в режимі відеоконференції надсилається платнику податків в електронному вигляді в електронний кабінет. Нагадаємо, що поточною редакцію передбачено повідомлення тільки про місце і час розгляду, а згадки про режим відеоконференції взагалі не має.
Водночас продовжуватиме діяти вимога про те, що повідомлення про розгляд результатів перевірки надсилається платнику податків протягом 2 робочих днів з дня отримання від нього заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за 4 робочі дні до дня їх розгляду. Проте з дати набрання чинності норми, що розглядається, ця вимога буде діяти стосовно повідомлень про розгляд заперечень в режимі відеоконференції.
Новою редакцію абзацу першого пп.86.7.3 ст.86 ПКУ встановлено, що платник податків має право брати участь у розгляді матеріалів перевірки особисто або через свого представника, у тому числі в режимі відеоконференції, про що він зазначає у поданих запереченнях.
3. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (зміни набрали чинності 16 березня 2024 р.).
Новою редакцією пп.«є» та «ж» пп.266.2.2 ст.266 ПКУ передбачено, що не є об’єктом оподаткування:
2 Національний класифікатор НК 018:2023 «Класифікатора будівель і споруд», затверджений наказом Мінекономіки України від 16.05.2023 р. № 3573. З текстом цього Класифікатора можна ознайомитися на офіційному вебсайті Мінекономіки України.
3 Національний класифікатор ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності», затверджений наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. № 457.
У попередніх редакціях зазначених норм згадувався ДК 018-20004, який з 1 січня 2024 року визнано таким, що втратив чинність.
4 Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, затверджений наказом Держстандарту України від 17.08.2000 р. № 507.
Закон № 3603 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 16 березня 2024 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3603)5, крім окремих норм, дата набрання чинності яких зазначена вище.
5 Закон № 3603 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 15.03.2024 р. № 52.