Документ
Коментар
ГУ ДПС у Запорізькій області в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо валюти та термінів повернення працівникові власних коштів, сплачених у відрядженні за кордоном.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
Зокрема, податківці нагадали, що відшкодування витрат на відрядження за кордоном, які підтверджено документально, здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день погашення заборгованості.
Водночас, під час складання Звіту про використання коштів / електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт (далі – Звіт), перерахунок здійснених у відрядженні витрат у разі відсутності підтвердних документів про обмін валюти здійснюється за крос-курсом, розрахованим за офіційним обмінним валютним курсом, встановленим НБУ на день затвердження Звіту.
Порядок відрядження за кордон визначено у розділі ІІI Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну України від 13.03.98 р. № 59, у редакції наказу Мінфіну України від 17.03.2011 р. № 362 (Інструкція № 59; див. також коментар до наказу Мінфіну України від 17.10.2023 р. № 560 «Про затвердження Змін до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон»).
Згідно з п.5 розділу IІІ Інструкції № 59 підприємство, що відряджає працівника у відрядження за кордон, забезпечує його авансом у національній валюті держави, до якої відряджається працівник, або у доларах США/євро, або у гривневому еквіваленті за офіційним курсом НБУ, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на відрядження.
Після повернення з відрядження працівник зобов’язаний до закінчення п’ятого банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи, подати Звіт. Сума надміру витрачених коштів (залишку коштів понад суму, витрачену згідно із Звітом) підлягає поверненню працівником (у грошових одиницях, у яких було надано аванс) на відповідний рахунок підприємства, що їх надало, у встановленому законодавством порядку, а у разі отримання авансу готівкою сума надміру витрачених коштів підлягає поверненню працівником до каси відповідного держоргану, військового формування, відповідної установи чи організації (п.17 розділу ІІІ Інструкції № 59).
У разі отримання авансу на службове відрядження готівкою, відряджений працівник подає Звіт і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи.
При застосуванні платіжних карток для проведення розрахунків у безготівковій формі відрядженим працівником під час службового відрядження, за наявності поважних причин керівник може продовжити строк подання Звіту до 20 банківських днів (до з’ясування питання в разі виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами).
Разом із Звітом подаються підтвердні документи, що засвідчують вартість понесених у зв’язку з відрядженням витрат, із зазначенням форми їх оплати (готівкою, чеком, платіжною карткою, безготівковим перерахунком).
При відсутності первинних або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування працівника у відрядженні, до Звіту додаються завірені відділом кадрів або головним бухгалтером ксерокопії сторінок закордонного паспорта чи документа, що його замінює, з прізвищем відрядженого працівника та відмітками прикордонних служб про перетин кордону (за їх наявності) або довідка Головного центру обробки спеціальної інформації Держприкордонслужби України щодо перетину таким працівником державного кордону України (у якій зазначено пункт пропуску, дата та час перетину кордону, серія, номер, тип та назва паспортного документа).
Згідно з п.19 розділу ІІІ Інструкції № 59 під час складання Звіту перерахунок здійснених у відрядженні витрат, які підтверджено документально, здійснюється відповідно до фактичного обмінного курсу, застосованого банком, у разі відсутності підтвердних документів про обмін валюти – зважаючи на крос-курс, розрахований за офіційним обмінним валютним курсом, встановленим НБУ на день затвердження Звіту.
При необхідності виплати (перерахунку) додаткових коштів для остаточного розрахунку за відрядження, виплата здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день затвердження керівником Звіту. Виплата (перерахування) зазначених коштів має здійснюватися до закінчення третього банківського дня після затвердження керівником Звіту.
Дозвіл (погодження) керівника підприємства на відшкодування витрат понад суми, затверджені постановою КМУ від 02.02.2011 р. № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів», оформлюється письмово за довільною формою.
Форма Звіту та порядок його складання затверджені наказом Мінфіну України від 28.09.2015 р. № 841, у редакції наказу Мінфіну України від 09.05.2023 р. № 239 (див. коментар).