Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 09.05.2024 р. № 3707-IX (Закон № 3707) внесла зміни до Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ) щодо особливостей поміщення у митний режим експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення1.
1 Нагадаємо, що режим експортного забезпечення регулюється новою ст.192 Закону України від 16.04.91 р. № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (Закон про ЗЕД), яку введено Законом України від 09.05.2024 р. № 3706-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану», що набрав чинності 1 липня 2024 р. (Закон № 3706; див. також коментар до цього Закону).
Розглянемо основні зміни.
Новою редакцією абзацу першого п.925 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ встановлено, що до 31 грудня 2030 року (включно) митною вартістю товарів, які вивозяться за межі митної території України з поміщенням у митний режим експорту та на які законом встановлено вивізне мито, що нараховується за адвалорними ставками (крім товарів, визначених ст.192 Закону про ЗЕД, у разі запровадження КМУ режиму експортного забезпечення), є ціна товару, зазначена у рахунку-фактурі чи рахунку-проформі, але не нижче середньоарифметичного значення котирувань цін на відповідні товари на міжнародних товарних біржах.
У період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого КМУ відповідно до ст.192 Закону про ЗЕД, поміщення у митний режим експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених новим п.935 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ.
Згідно з цим пунктом декларування таких товарів здійснюється на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку, до якої декларантом обов'язково вносяться відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, складеної за операцією з вивезення за межі митної території України таких товарів у порядку, встановленому п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ2 (детальніше див. коментар).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Відповідна митна декларація повинна містити інформацію лише щодо одного товару та реквізити однієї відповідної податкової накладної.
Після початку митного оформлення таких товарів на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку, не допускається внесення змін до таких митних декларацій, що стосуються особи, відповідальної за фінансове врегулювання (комітента або іншої особи, від імені та за дорученням якої здійснюється експорт товарів), найменування товару, коду товару згідно з УКТ ЗЕД, збільшення кількості товару в кілограмах (вага нетто), дати та номера податкової накладної.
Заявлена у декларації фактурна вартість товару не може бути нижчою, ніж вартість цього товару, розрахована згідно з мінімально допустимими експортними цінами, визначеними відповідно до ст.192 Закону про ЗЕД, на дату подання такої митної декларації, крім випадків здійснення декларування товару на підставі форвардного контракту. У разі здійснення декларування товару на підставі форвардного контракту фактурна вартість товару не може бути нижчою, ніж вартість цього товару, розрахована згідно з мінімально допустимими експортними цінами, визначеними відповідно до ст.192 Закону про ЗЕД, на дату укладення такого контракту. Якщо на дату укладення форвардного контракту не було встановлено мінімально допустимих експортних цін, фактурна вартість товару не може бути нижчою, ніж вартість такого товару, розрахована згідно з мінімально допустимими експортними цінами, визначеними відповідно до ст.192 Закону про ЗЕД, на дату подання відповідної митної декларації.
Митний орган приймає рішення про відмову в митному оформленні товарів, якщо декларантом або уповноваженою ним особою не виконано всі умови, визначені МКУ щодо декларування таких товарів зокрема, у разі якщо заявлена фактурна вартість товару є нижчою, ніж вартість товару, розрахована згідно з мінімально допустимими експортними цінами, визначеними відповідно до ст.192 Закону про ЗЕД.
У випадку митного оформлення товару шляхом подання періодичної, спрощеної митної декларації, необхідно враховувати наступне:
Після завершення митного оформлення експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, ДМСУ надає ДПС України інформацію, що міститься в митних деклараціях, на підставі яких здійснено митне оформлення таких товарів.
До того ж Законом № 3707 внесено зміни до частини третьої ст.452 МКУ щодо передачі митними органами інформації, отриманої при декларуванні товарів, іншим контролюючим органам.
Уточнено, що у випадках та в порядку, встановлених законом, ДМСУ надає іншим органам, уповноваженим відповідно до закону на здійснення валютного нагляду, державного експортного контролю, інформацію, необхідну для здійснення такого нагляду/контролю. У разі якщо законом не встановлено порядку інформаційного обміну, у тому числі автоматизованого обміну інформацією, такий обмін здійснюється на підставі міжвідомчих угод про інформаційний обмін.
ДМСУ здійснює з банками, НБУ обмін інформацією щодо експортно-імпортних операцій суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, необхідною для забезпечення здійснення банками валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, включаючи інформацію про експортера/імпортера, його контрагента-нерезидента, країну походження товару, код товару згідно з УКТ ЗЕД, вартість товару, реквізити зовнішньоекономічного договору (контракту) та документів, що є невід'ємною частиною зовнішньоекономічного договору (контракту), на підставі міжвідомчих угод про інформаційний обмін, укладених з НБУ.
Закон № 3707 набрав чинності 1 липня 2024 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3707)3.
3 Закон № 3707 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 20.06.2024 р. № 61.