Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 18.06.2024 р. № 3813-IX1 (Закон № 3813) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI стосовно правил формування КМУ переліків щодо особливих категорій нерезидентів.
1 Див. також коментар до цього Закону у частині особливостей адміністрування податків та зборів платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (про «Клуб білого бізнесу») та у частині туристичного збору, ПДФО та податку на прибуток.
Так, внесено зміни до пп.«в» та пп.«г» пп.39.2.1.1 ст.39 ПКУ, що визначають, які саме операції є контрольованими. Йдеться про господарські операції, що здійснюються з особливими категоріями нерезидентів, переліки яких формує КМУ.
1. Нерезиденти, які зареєстровані у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп.39.2.1.2 ст.39 ПКУ, або які є резидентами цих держав (територій) (пп.«в» пп.39.2.1.1 ст.39 ПКУ).
Змінами уточнено, що йдеться не тільки про резидентів цих держав, а також і територій. При цьому пп.39.2.1.2 ст.39 ПКУ викладено у новій редакції. За новими правилами тепер КМУ під час визначення переліку держав (територій) враховує інші критерії, а саме:
Тобто, відсутні вимоги щодо врахування у переліку держав (територій), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні, або які надають суб’єктам господарювання пільгові режими оподаткування.
2. Нерезиденти, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого КМУ відповідно до пп.39.2.1.21 цього підпункту (пп.«г» пп.39.2.1.1 ст.39 ПКУ).
Вимоги щодо формування КМУ цього переліку винесено тепер в окремий новий пп.39.2.1.21 ст.39 ПКУ, згідно з яким перелік організаційно-правових форм, що затверджується КМУ, включає організаційно-правові форми нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Господарські операції платника податків з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена КМУ до цього переліку, за відсутності критеріїв, визначених пп.«а» - «в», «ґ» пп.39.2.1.1 ст.39 ПКУ, визнаються неконтрольованими, якщо, зокрема, нерезидент є резидентом держави (території), з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування, що підтверджується шляхом подання до ДПС довідки, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено відповідний міжнародний договір України (крім держави (території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп.39.2.1.2 ст.39 ПКУ), відповідно до п.103.5 ст.103 ПКУ. Відповідні уточнення щодо назв цих переліків внесено також до ст.392 ПКУ, зокрема до:
2 Йдеться про Звіт про контрольовані іноземні компанії, форму якого затверджено наказом Мінфіну України від 25.08.2022 р. № 254.
Але безпосередньо принцип розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії залишився без змін.
Також відповідні уточнення щодо зазначених вище змін внесено до ст.140 ПКУ, а саме до пп.140.4.3 та пп.140.5.4, 140.5.51, 140.5.6 ст.140 ПКУ, проте, порядок розрахунку податкових різниць не змінився.
Необхідно звернути увагу ще на зміни щодо обмежень прав платників податків при прийнятті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України від 14.08.2014 р. № 1644-VII «Про санкції». Тепер встановлені обмеження будуть діяти на платника податків також у разі, якщо санкції введені щодо його засновника (учасника), кінцевого бенефіціарного власника.
Зокрема, відповідно до змін, внесених до абзацу другого п.43.1 ст.43 ПКУ, не підлягають поверненню помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань та пені платникам податку, щодо яких (та/або щодо засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників яких) прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій.
Інакше кажучи, якщо щодо власника підприємства застосовані санкції, то таке підприємство не має право на повернення сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені. Аналогічні зміни внесено й до інших норм ПКУ:
Закон № 3813 набрав чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування, – 1 серпня 2024 року, крім окремих норм, порядок набрання чинності яких встановлено п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3813, зокрема:
3 Закон № 3813 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 25.07.2024 р. № 87.