Документ
Коментар
Східне міжрегіональне управління Держпраці України в інформаційному повідомленні1 нагадало про особливості укладання договорів з працівниками на сезонні роботи та окремі трудові права таких працівників.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Східного міжрегіонального управління Держпраці України.
Відповідно до ст.7 КЗпП2 особливості регулювання праці тимчасових і сезонних працівників встановлюються законодавством. На сьогодні в Україні є чинним Указ № 3103 (в частині, що не суперечить Конституції України4 та законодавству України).
2 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
3 Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.74 р. № 310-ІХ.
4 Конституція України від 28.06.96 р. № 254к/96-ВР.
Сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише протягом певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців (ст.1 Указу № 310). Перелік сезонних робіт наведено в Списку № 2785.
5 Список сезонних робіт і сезонних галузей, затверджений постановою КМУ від 28.03.97 р. № 278.
Сезонний трудовий договір – це різновид строкового трудового договору. Він укладається на строк тривалості певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців. Сезонний трудовий договір укладається або на період виконання певної роботи, або на визначений строк, встановлений за погодженням сторін (ст.23 КЗпП).
При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи, що відображається в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу, у якому зазначається, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу (п.3 Указу № 310).
При прийманні на сезонні роботи випробування з метою перевірки відповідності робітника або службовця роботі, яка йому доручається, не встановлюється. Але, при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників (частина друга ст.2 Закону № 21366).
6 Закон України від 15.03.2022 р. № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (див. коментар до цього Закону, а також коментар до Закону України від 01.07.2022 р. № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»).
Східне міжрегіональне управління Держпраці України також нагадало, що на сезонних працівників поширюються:
Згідно з частиною дев’ятою ст.6 Закону про відпустки7 сезонним працівникам відпустка надається пропорційно відпрацьованому часу.
7 Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».
Сезонні працівники, які працюють на умовах трудового договору, підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та є застрахованими особами. У разі настання тимчасової непрацездатності, сезонні працівники нарівні з іншими працівниками мають право на оплату листка непрацездатності, тобто отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності) та, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності, – за рахунок коштів ПФУ.
Сезонний працівник підлягає звільненню у зв’язку із закінченням роботи (сезону), відповідно і строку трудового договору (п.2 частини першої ст.36 КЗпП). Днем звільнення вважатиметься останній день сезонної роботи. Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати трудовий договір із цим працівником буде вважатися таким, що укладений на не визначений строк.