Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 09.08.2024 р. № 4001 (Наказ № 400) затверджено нові форми:
1 З урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну України від 28.08.2024 р. № 418 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 09 серпня 2024 року № 400».
2 Також Наказом № 400 затверджено нові форми податкової накладної та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної і внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307 (докладніше див. коментар).
Крім затвердження нових форм бланків ПДВ-звітності Наказом № 400 внесено зміни також і до Порядку № 213.
3 Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну України від 28.01.2016 р. № 21.
Затвердження нових форм ПДВ-звітності пов’язане насамперед із режимом експортного забезпечення, запровадженого відповідно до ст.192 Закону України від 16.04.91 р. № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» (Закон про ЗЕД). До ПКУ4 відповідні зміни було внесено Законом України від 09.05.2024 р. № 3706-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» (див. коментар).
4 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Розглянемо основні зміни, які внесені до форм декларації з ПДВ та її додатків, а також уточнюючого розрахунку.
1. Зміни у формі декларації з ПДВ.
Для відображення операцій з поставки сільгосппродукції у режимі експортного забезпечення розділ І декларації з ПДВ доповнено новим рядком 2.3, у якому у відповідних рядках (2.3.1, 2.3.2 та 2.3.3) відображатимуть операції за різними ставками податку: 0%, 20% і 14%.
З метою коригування обсягів «нульових» операцій та операцій із вивезення сільгосппродукції в режимі експортного забезпечення рядок 7 розділили на декілька рядків: спеціальний рядок 7.1, передбачений для коригування операцій за нульовою ставкою, та рядок 7.2, у відповідних рядках якого (7.2.1, 7.2.2 та 7.2.3) відображатимуть обсяги коригування операцій у режимі експортного забезпечення за ставками 0%, 20% і 14%.
До розділу ІІ декларації з ПДВ внесено одну зміну: рядок 15, який слугував для коригування податкового кредиту у зв'язку з перерахунком частки використання необоротних активів, придбаних до 01.07.2015 р., в оподатковуваних операціях, тепер матиме нову назву «Коригування податкового кредиту згідно з підпунктом 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу у випадку повернення товару/послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». У цьому рядку платники ПДВ-покупці товарів/послуг повинні вказати суму коригування (зменшення) податкового кредиту у випадку, якщо «зменшуючий» розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (РК) від постачальника на дату подання декларації не зареєстровано в ЄРПН.
У розділі ІІІ декларації з ПДВ суттєвих змін не відбулося, за виключенням зазначення коду додатку, який слід подати у разі наявності від’ємного значення в рядку 19 (див. далі).
Дещо змінилася форма таблиці, яка розташована під табличною частиною декларації з ПДВ. Зокрема, зміни відбулися у розшифровці суми збільшенння/зменшення залишку від'ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення. В цій таблиці необхідно буде зазначати не лише звітний (податковий) період, у якому було узгоджено податкове повідомлення-рішення, а й індивідуальний податковий номер (ІПН) постачальника(ів), за яким(ми) відбулося збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, відображеному в рядку 16.3 декларації.
2. Додатки до декларації з ПДВ.
Додаток Д1. Цей додаток «отримав» нову назву – «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних / розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, про коригування податкових зобов'язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1)». До таблиць 1.1 та 1.2, які залишилися без змін, добавилася ще одна таблиця 1.3. В ній відображатимуть коригування податкових зобов'язань за операціями з вивезення за межі митної території України окремих видів сільгосппродукції, на які поширюється режим експортного забезпечення. Таке коригування здійснюється згідно із пп.«б» та «в» пп.97.4 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, тобто у разі приведення показників податкової накладної (ПН) у відповідність із показниками митної декларації без зміни ставки ПДВ або у разі коригування ставки ПДВ (із 20% або 14% до 0%) та, відповідно, його суми.
До таблиці 2.2 «Відомості про коригування податкового кредиту згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу» додані нові графи 3.3 і 3.4, в яких в розрізі періодів складання повинні розшифровуватися суми коригування (зменшення) податкового кредиту за відсутності «зменшуючого» РК, зареєстрованого в ЄРПН. Таке зменшення податкового кредиту відображають у рядку 15 декларації.
Додаток Д2. Нова форма цього додатку є по суті об'єднанням «попередніх» додатків Д2 та Д3. Доказом того є його нова назва – «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)». В таблиці 1 розшифровується сума від'ємного значення податку (рядок 19 декларації) в розрізі ІПН постачальників. З огляду на примітку до таблиці 1 заповнювати її потрібно в хронологічному порядку виникнення сум від'ємного значення, починаючи зі звітного (податкового) періоду, який є найбільш давнім до дати подання декларації (найдавніший звітний (податковий) період) (рядок 1), та закінчуючи найближчим звітним (податковим) періодом.
Крім розшифровки суми від'ємного значення податку у таблиці 1 вказують:
Експортерам окремих видів сільгосппродукції в режимі експортного забезпечення, які декларують у графі 9 таблиці 1 суми від'ємного значення, що сформовані за рахунок коригування податкових зобов'язань на підставі пп.«в» пп.97.4 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, додатково слід заповнити таблицю 1.1. У ній розшифровують суму податку, яка фактично сплачена постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України за операціями з придбання та яку враховано в зменшення податкових зобов'язань, визначених на підставі пп.«б» пп.97.4 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Суму від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, вказують у графі 10 таблиці 1. Значення цієї графи має дорівнювати значенню рядка 21 декларації за звітний період.
Оскільки «попередні» додатки Д2 і Д3 об'єднали в один додаток загальна кількість додатків до декларації з ПДВ змінилася. Тепер їх шість, а не сім. Відповідно назви «попередніх» додатків Д4 – Д7 стали назвами нових додатків Д3 – Д6.
Додаток Д3. Його форма та зміст такі самі як і в «попередньому» додатку Д4. Він містить заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника.
Додаток Д4. Його форма тотожна із «попереднім» додатком Д5, який подавали у разі заповнення рядка 5 декларації з ПДВ. У таблиці 1 цього додатку розшифровують обсяги операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, та обсяги операцій з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до п.186.2 та п.186.3 ПКУ за межами митної території України. У таблиці 2 відображають обсяги звільнених від оподаткування операцій, вказують назву і код податкової пільги, а також розраховують суму податку, не сплачену до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг. У таблиці 3 зазначають результати розрахунку показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю. У таблиці 4 зазначають результати розрахунку окремих показників, визначених п.68 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Додаток Д5. У порівнянні із «попереднім» додатком Д6 форму (але не назву) нового додатку Д5 дещо змінили: із таблиці 1 видалено «архаїчні» рядки 3.1, 3.2 і 3.3. Тобто в таблиці 1 вже немає одного, двох та трьох календарних років, обсяги операцій за які необхідно було враховувати при здійсненні річного перерахунку сум податкового кредиту, відображених за необоротними активами, придбаними до 01.07.2015 р. Відповідно і таблиця 3 цього додатку, в якій здійснювали перерахунок частки використання необоротних активів, придбаних до 01.07.2015 р., в оподатковуваних операціях, втратила сенс. Проте наразі таблицею 3 є «попередня» таблиця 4, в якій платники ПДВ, що застосовують одночасно касовий метод визначення податкових зобов'язань і податкового кредиту та загальні правила визначення податкових зобов'язань і податкового кредиту, здійснюють розрахунок розподілу сум «вхідного» податку.
Додаток Д6. Його форма та зміст такі самі як і в «попередньому» додатку Д7. Це заява про допущення контрагентом помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів ПН та/або порушення ним граничних термінів реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
3. Уточнюючий розрахунок.
Зміни у формі уточнюючого розрахунку аналогічні змінам, які відбулися у формі декларації з ПДВ. Хоча невеличкі відмінності все ж є. Зокрема, в уточнюючому розрахунку є рядок 15.2 «Коригування податкового кредиту у зв'язку з перерахунком частки використання необоротних активів, придбаних до 01 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях», якого у декларації з ПДВ не має. Це пов’язано із тим, що платник ПДВ може виправляти помилку за один із попередніх звітних періодів, в якому такий перерахунок за необоротними активами було проведено (або мав бути проведений). Про неактуальність такого рядка в новій формі декларації з ПДВ було вказано вище.
У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників. Уточнення показників у додатках (крім додатку Д3, таблиць 3, 4 додатка Д4, таблиць 1, 3 додатка Д5) здійснюється лише щодо рядків, які потребують виправлення (рядки без змін не зазначаються), у такому порядку:
Уточнення показників у додатку Д3, таблицях 3, 4 додатку Д4, таблицях 1, 3 додатку Д5 здійснюється шляхом зазначення правильних показників, про що йдеться в новому п’ятому абзаці п.8 розділу VI Порядку № 21.
4. Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
У цій формі ПДВ-звітності змін не відбулося. Ніякого відношення режим експортного забезпечення або перерахунок частки використання необоротних активів, придбаних до 01.07.2015 р., в оподатковуваних операціях, до операцій з отримання послуг від нерезидента неплатниками ПДВ не має. Але оскільки форма Розрахунку є однієї із складових ПДВ-звітності, Наказом № 400 її просто перезатвердили.
Наказ № 400 набрав чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування, тобто 1 жовтня 2024 року (п.4 Наказу № 400)5. Щодо першого звітного (податкового) періоду, за який декларацію з ПДВ слід подати за новою формою, то з урахуванням норми п.46.6 ст.46 ПКУ ним буде жовтень 2024 р.
1 Наказ № 400 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 25.09.2024 р. № 82.