Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 04.12.2024 р. № 4113-IX1 (Закон № 4113) внесла зміни до підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо військового збору для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп, платників єдиного податку третьої групи та інших осіб2.
1 Щодо цього Закону див. інформацію, розміщену на офіційному вебпорталі ДПС України, а також на офіційному вебсайті Мінфіну України.
2 Щодо змін, внесених до ПКУ в частині нарахування та сплати військового збору різними категоріями платників див. коментар до Закону України від 10.10.2024 р. № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».
1. Змінами, внесеними до абзацу п’ятого пп.1.1 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, передбачено, що військовий збір для платників збору, зазначених у пп.2 та 3 пп.1.1 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, встановлюється з 1 січня 2025 р. (раніше – з 1 жовтня 2024 р.) по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Отже, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп і платники єдиного податку третьої групи сплачують військовий збір, починаючи з 1 січня 2025 р., а не з 1 жовтня 2024 р., як це було визначено раніше.
2. Виключено пп.1.31 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, у якому йшлося про порядок сплати авансових внесків з військового збору фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку першої, другої та четвертої груп і платниками єдиного податку третьої групи, про звітність з цього збору, а також про відповідальність за порушення правил сплати (нарахування) сум військового збору. Натомість з’явився новий пп.1.11 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Проте зазначимо, що ні порядок сплати військового збору, ні порядок звітування з нього не змінилися, а ось відповідальність зазнала суттєвих змін. Відтепер у двох останніх абзацах пп.1.11 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, зазначено наступне:
3. Нова редакція абзацу першого пп.1.7 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачає звільнення від оподаткування збором доходів, що згідно з розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб» та підрозділом 1 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп.165.1.36 ст.165, пп.3 і 4 п.170.131 ст.170 та п.14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Нагадаємо, що у пп.165.1.36 ст.165 ПКУ йдеться про дохід фізичної особи – підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування.
4. Пункт 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пп.1.12, згідно з яким фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
Якщо зазначені підприємці скористалися правом не сплачувати єдиний податок та військовий збір, то вони не складають та не подають органам ДПС декларацію платника єдиного податку3. Відповідно щодо таких платників органи ДПС військовий збір не нараховують та не застосовують штрафні санкції за несплату (сплату не в повному обсязі) авансових внесків з цього платежу.
3 Йдеться про Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (форму затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578, у редакції наказу Мінфіну України від 24.11.2022 р. № 394; див. також коментар до цього наказу). На офіційному вебсайті Мінфіну України розміщено проєкт наказу Мінфіну України «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578».
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації території України визначаються відповідно до даних Переліку № 3094.
4 Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції України від 22.12.2022 р. № 309.
Норми пп.1.12 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи – підприємця на іншу, ніж зазначена вище, територію України.
5. Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності.
Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності подається за заявою у довільній формі відповідно до пп.298.3.2 ст.298 ПКУ (пункт 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пп.1.13).
Нагадаємо, що згідно з п.295.5 ст.295 ПКУ зазначені вище платники єдиного податку також звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
6. Новим пп.1.14 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, при обчисленні різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платниками єдиного податку другої, третьої групи та фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку четвертої групи до загальної суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, визначених п.2971.2 – 2971.5 ст.2971 ПКУ, включаються суми військового збору.
7. Відповідно до нового пп.1.15 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ перший податковий (звітний) період новостворених фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп і платників єдиного податку третьої групи починається з першого числа місяця, в якому відбулася їх державна реєстрація, але не раніше 1 січня 2025 року.
У разі державної реєстрації припинення фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп і платників єдиного податку третьої групи останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним органом ДПС отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
8. Річне податкове зобов’язання з військового збору з доходів платників, визначених п.162.1 ст.162 ПКУ5, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи6, у тому числі з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5%.
5 Йдеться про фізичних осіб – резидентів, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізичних осіб – резидентів, які володіють та/або користуються (орендують (суборендують), на умовах емфітевзису, постійно користуються) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, у частині МПЗ; фізичних осіб – нерезидентів, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні; податкових агентів (фізичних осіб).
6 Йдеться про Податкову декларацію про майновий стан і доходи (форму затверджено наказом Мінфіну України від 02.10.2015 р. № 859, у редакції наказу Мінфіну України від 17.05.2022 р. № 143; див. також коментар до наказу Мінфіну України від 23.01.2024 р. № 29).
Суми доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню згідно з положеннями розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ, отримана платником податків після набрання чинності Законом № 40157 (тобто після 1 грудня 2024 року), оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5% незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
7 Закон України від 10.10.2024 р. № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (див. коментар).
Також ставка збору у розмірі 5% застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нарахованих (виплачених) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року (див. новий пп.1.16 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
9. Нагадаємо, що згідно з п.25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ (у редакції, що діяла до набрання чинності Законом № 4113, тобто до 1 січня 2025 року), самозайняті особи (фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом № 25438, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО відповідно до розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ, а також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV «Спеціальні податкові режими» ПКУ.
8 Закон України від 21.10.93 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до змін, внесених до цієї норми, зазначені особи також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з ПДФО або єдиного податку відповідно до п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Закон № 4113 набрав чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування, – 1 січня 2025 р., крім пп.2 п.6 розділу I цього Закону, який набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 26 грудня 2024 р. Зміни, внесені до п.161 і п.25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ застосовуються з дня набрання чинності Законом № 4015 – 1 грудня 2024 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4113)9.
9 Закон № 4113 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 25.12.2024 р. № 195.