Документ
Коментар
ПФУ в інформаційному повідомленні від 13 грудня 2022 року1 надав роз’яснення щодо порядку подання трудової книжки на оцифрування.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на інформаційній сторінці вебпорталу ПФУ.
Електронна трудова книжка – це цифровий варіант паперової трудової книжки. Її впроваджено для удосконалення обліку трудової діяльності, зменшення паперового документообігу та ризиків пошкодження чи втрати паперових документів. Також це забезпечення зручного доступу працівників до даних про свою трудову діяльність, набутий страховий стаж, а в майбутньому – можливість автоматично оформити пенсію без відвідування ПФУ.
Оцифрувати трудову книжку може як фізична особа, так і роботодавець за своїх працівників. Підставою для цього є насамперед Закон № 12172 (див. коментар).
2 Закон України від 05.02.2021 р. № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».
Пенсійний фонд, зокрема, пропонує виконати такі основні кроки.
Крок 1. Перевірка правильності написання:
3 Зазначені відомості мають відповідати даним паспорту.
Особливу увагу необхідно звернути на оформлення записів про зміну ПІБ, а саме:
Крок 2. Перевірка наявності необхідних підписів та печаток на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки:
Крок 3. Вивчення усіх записів в розділі «Відомості про роботу»:
Окремо ПФУ звернув увагу на усунення виявлених недоліків.
1. Якщо у трудовій книжці відсутній запис про зміну прізвища, або виявлено помилку в написанні ПІБ, зробити/виправити ці дані може роботодавець того підприємства, де працівник працює зараз.
2. Якщо підприємство, яке внесло до трудової неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робить його правонаступник.
3. Якщо ім’я, по батькові або прізвище, зазначені в трудовій книжці, не збігаються з ім’ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом, то факт належності трудової книжки особі може бути встановлений у судовому порядку.
Перелік документів, які підтверджують стаж для пенсії за відсутності в трудовій книжці необхідних записів або за наявності неправильних чи неточних записів про періоди роботи, визначено Постановою № 6374.
4 Постанова КМУ від 12.08.93 р. № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».
Якщо під час перевірки не виявлено жодних недоліків при заповненні трудової книжки, то можна сканувати трудову книжку та завантажувати її в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ. Про те, як це правильно зробити див. відео інструкцію.
Щодо електронних трудових книжок див. також: