Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні1 роз'яснила механізм збільшення (на суму 30% вартості) фінансового результату по операціях щодо придбання/продажу товарів (необоротних активів, робіт, послуг), проведених з окремими категоріями нерезидентів2, відповідно до вимог пп.140.5.4 та 140.5.51 ст.140 ПКУ3.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
2 Йдеться про нерезидентів, які включені до Переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, затвердженого постановою КМУ від 04.07.2017 р. № 480, та Переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 р. № 1045.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
У разі придбання у зазначених нерезидентів товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у п.140.2 та пп.140.5.6 ст.140 ПКУ, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст.39 ПКУ), фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30% вартості таких придбаних товарів (необоротних активів, робіт, послуг) відповідно до пп.140.5.4 ст.140 ПКУ. Аналогічне коригування здійснюється і під час реалізації товарів (необоротних активів, робіт та послуг), крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст.39 ПКУ, на користь таких нерезидентів (пп.140.5.51 ст.140 ПКУ).
Фахівці податкового органу наголошують, що дані вимоги не застосовуються, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст.39 ПКУ, але без подання звіту.
До того ж передбачено:
Так, при перевищенні цін у разі придбання або заниженні цін при реалізації товарів (необоротних активів, робіт та послуг) порівняно з цінами, визначеними відповідно до принципу «витягнутої руки», платник податку має право здійснити коригування відповідно до пп.39.5.4 ст.39 ПКУ, або таке коригування може бути здійснено до медіани діапазону цін (рентабельності) на підставі перевірки контролюючого органу.
При цьому коригування здійснюється на розмір різниці між фактичною вартістю придбання або продажу товарів (необоротних активів, робіт та послуг) та вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», і таке коригування може бути як меншим за 30% вартості товарів (необоротних активів, робіт та послуг), придбаних (реалізованих) у відповідних операціях, так і більшим.
Звертаємо увагу, що фінансовий результат до оподаткування збільшується на всю суму вартості товарів (необоротних активів, робіт та послуг), визначених пп.140.5.4 та 140.5.51 ст.140 ПКУ як придбаних, так і реалізованих на користь нерезидентів, зазначених вище категорій, якщо такі операції не мають ділової мети4.
4 Див. також наказ Мінфіну України від 13.01.2022 р. № 11 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо практичного застосування комплексу норм стосовно наявності «розумної економічної причини (ділової мети)» під час проведення перевірок контролюючими органами».
Також фахівці податкового органу зауважили, що коригування (збільшення) фінансового результату до оподаткування можливе тільки за підсумками податкового (звітного) року, коли остаточно ідентифікуються господарські операції як контрольовані або неконтрольовані, з дотриманням вимог пп.39.2.1.7 ст.39 ПКУ.
До того ж для цілей обґрунтування суми витрат (доходів) за операціями, передбаченими пп.140.5.4 та 140.5.51 ст.140 ПКУ, платник податків має задокументувати як сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі, інформацію, визначену у пп.39.4.6 ст.39 ПКУ, в обсязі, необхідному для оцінки платником податку та контролюючим органом відповідності рівня ціни або показника рентабельності відповідної операції (операцій) принципу «витягнутої руки». Обсяг інформації, зазначеної в такій документації, можна вважати достатнім, якщо платник податків належно обґрунтував рівень ціни або показник рентабельності відповідної операції (операцій) за найбільш доцільним методом, визначеним пп.39.3.1 ст.39 ПКУ.
Обґрунтування, що суму витрат (доходів) підтверджено за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст.39 ПКУ, надається платником на запит контролюючого органу під час проведення документальної перевірки за звітний період, за підсумками якого платником податку прийнято рішення про незбільшення фінансового результату, або на запит контролюючого органу відповідно до п.73.3 ст.73 ПКУ.
Нагадаємо, що згідно з пп.75.1.2 ст.75 ПКУ перевірка дотримання платником податків вимог пп.140.5.4, 140.5.51, 140.5.6 ст.140 ПКУ може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу «витягнутої руки».
Також додатково звертаємо увагу на інші консультації податківців щодо коригування податкових різниць при здійсненні операцій з нерезидентами, зокрема, на: