Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 20.11.2023 р. № 3323-04/62708-06 зазначило, що з 02.11.2023 р. набули чинності постанова КМУ від 31.10.2023 р. № 1135 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 і від 12 жовтня 2022 р. № 1178» (Постанова № 1135; див. коментар) та постанова КМУ від 02.11.2023 р. № 1140 «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для гарантування безпеки судноплавства та сприяння стабільності морських перевезень» (Постанова № 1140; коментар).
Постановою № 1135 внесено зміни до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 р. № 822 (Порядок № 822) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Особливості № 1178), затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 (Постанова № 1178), в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471 (див. коментар). До того ж Постановою № 1140 внесено зміни до п.13 Особливостей № 1178.
1. Щодо змін, внесених до Особливостей № 1178
Відповідно до змін, внесених Постановою № 1135 до п.12 Особливостей № 1178, у запиті пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого є меншою ніж 500 тис. грн, замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором електронного каталогу.
Запит пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. грн, здійснюється відповідно до специфікації товару, сформованої адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.
Отже, при формуванні запиту пропозицій постачальників замовник може звузити характеристики товару, обравши ті чи інші параметри із запропонованих адміністратором електронного каталогу (наприклад, розмір, колір, торгову марку тощо) в межах специфікації товару виключно якщо вартість предмета закупівлі товару є меншою ніж 500 тис. грн.
Змінами, які було внесено Постановою № 1135 і Постановою № 1140 до п.13 Особливостей № 1178, доповнено перелік випадків, у разі яких замовник може здійснити придбання товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн грн, без використання електронної системи закупівель (далі – ЕСЗ) шляхом укладення прямого договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару. Це, зокрема, стосується здійсненню закупівель:
Втім, відповідно до внесених змін, в ЕСЗ для закупівель згідно з пп.15, 17, 18 п.13 Особливостей № 1178, замовник може не публікувати договір про закупівлю та/або додатки до нього, а за результатами закупівлі оприлюднює в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, відповідно до п.38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі1.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Так само, в ЕСЗ замовник оприлюднює обґрунтування підстави для здійснення ним закупівлі у вигляді розпорядчого рішення замовника або іншого документа, який готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника.
2. Щодо змін, внесених до Порядку № 822
Відповідно до внесених змін, у запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару замовник може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором електронного каталогу. Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені Порядком № 822 (Постановою № 1135 абзац другий п.57 Порядку № 822 викладено в новій редакції).
Абзацом третім п.57 Порядку № 822 у редакції Постанови № 1135 передбачено, що запит пропозицій постачальників повинен містити проект договору з обов’язковим зазначенням підстав та у разі потреби із зазначенням порядку змін його умов. Проект договору не повинен містити характеристики товару, що не визначені запитом пропозицій постачальників з урахуванням положень абзацу другого п.57 Порядку № 822.
Отже, при формуванні запиту пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого є меншою ніж 500 тис. грн, дорівнює або перевищує 500 тис. грн, замовник не повинен вносити додаткових вимог, у тому числі пов'язаних з наданням інших документів, ані до постачальника, ані до предмета закупівлі товару (встановлювати кваліфікаційні вимоги до учасника та вимагати підтвердні документи, формувати додаткові технічні вимоги, що не передбачені адміністратором електронного каталогу в специфікації тощо), ніж ті, що передбачені Порядком № 822, оскільки адміністратор електронного каталогу створює категорії товарів та специфікації товару шляхом визначення переліку характеристик товару з їх точними та/або мінімальними і максимальними значеннями, а також встановлює кваліфікаційні та інші вимоги до учасника електронного каталогу при проведенні кваліфікації до електронного каталогу.
Відтепер в положеннях Порядку № 822 зазначено, що замовник відхиляє пропозицію переможця відбору, якщо постачальник письмово відмовився від укладення договору на умовах, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників.
До того ж передбачено строк для укладення договору в п’ять календарних днів з можливістю його продовження до 10 календарних днів, а також зазначено, що умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу.
Оскільки відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, закупівлі, що розпочаті до набрання цими нормативно-правовими актами чинності, завершуються у порядку, що діяв до набрання ними чинності.
Адміністратором електронного каталогу згідно з Законом про публічні закупівлі є централізовані закупівельні організації (далі – ЦЗО), що забезпечують формування та супроводження електронного каталогу в електронній системі закупівель на підставі укладеного договору з адміністратором електронної системи закупівель.
Наразі адміністрування електронних каталогів здійснюють три ЦЗО, а саме:
У зв’язку з цим, Мінекономіки України звертає увагу, що з питань формування та супроводження електронного каталогу в ЕСЗ в залежності від предмета закупівлі, необхідно звертатися до зазначених ЦЗО.