Документ
Коментар
Східне міжрегіональне управління Держпраці України в інформаційному повідомленні від 1 лютого 2024 року1 нагадало, що кожен роботодавець зобов’язаний надавати відомості про трудову діяльність своїх найманих працівників в електронному форматі. Зокрема, робити записи про прийняття на роботу, переведення чи звільнення, строкову військову службу та інші події, які раніше фіксувалися в паперовій формі.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Східного міжрегіонального управління Держпраці України.
Відповідно до Закону № 12172 внесення відомостей про трудову діяльність до Державного реєстру через вебпортал електронних послуг ПФУ у вигляді сканованих або оцифрованих копій, передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо), здійснюється працівником і роботодавцем із обов’язковим накладенням кваліфікованого електронного підпису.
2 Закон України від 05.02.2021 р. № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» (див. коментар).
У працівників і роботодавців є 5 років для оцифрування трудових книжок (п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1217). Після перевірки органами ПФУ даних та їх внесення до Реєстру3 буде сформований кінцевий варіант електронної трудової книжки. Відтоді паперова версія буде непотрібна і зможе зберігатися в працівника або вестися паралельно з електронною версією, якщо цього забажає працівник.
3 Йдеться про Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Нагадаємо, що Закон № 1217 набрав чинності 10 червня 2021 року, отже оцифрувати трудові книжки необхідно не пізніше 10 червня 2026 року.
Довідково щодо оцифрування трудових книжок див. наступну інформацію: